25-latek znęcał się nad rodzicami

Date:

Policjanci jarosławskiej komendy skorzystali już z uprawnień, jakie daje im nowa ustawa antyprzemocowa. Pierwszą osobą, wobec której zastosowano nowe przepisy był 25-leni mieszkaniec gminy Jarosław, który dopuszczał się przemocy wobec swoich rodziców. Mężczyzna dostał nakaz opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do najbliższych, który dwukrotnie naruszył.

 

Początkiem grudnia policjanci interweniowali w domu 25-letniego mężczyzny, który znęcał się nad swoimi rodzicami. Mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu.

Szczegółowe rozpoznanie sytuacji rodziny, wykazało zasadność wydania mężczyźnie nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni – informuje asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu.

25-latek został powiadomiony o miejscach, w których mógł uzyskać tymczasowe schronienie. W obecności mundurowych, mógł zabrać z mieszkania jedynie przedmioty osobistego użytku, oraz te które byłyby mu niezbędne do wykonywania pracy.

 

Nakaz naruszył

W ciągu kilku kolejnych dni, 25-latek dwukrotnie pojawił się w domu rodziców. Powiadomieni o tym policjanci podejmowali kolejne interwencje.

– W obu przypadkach młody człowiek był nietrzeźwy. Badanie wykazało ponad 2 promile alkoholu. Sprawca przemocy domowej został zatrzymany w policyjnym areszcie – mówi A. Długosz.

Mundurowi dwukrotnie skierowali wniosek do sądu o ukaranie 25-latka w postępowaniu przyspieszonym. Sąd uznał go za winnego popełnienia wykroczenia i ukarał grzywną.

 

Ofiary przemocy lepiej chronieni

Zgodnie z Ustawą antyprzemocową, która zaczęła obowiązywać 30 listopada, sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz otrzymuje zakaz zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydania takiego nakazu posiada nie tylko Policja, ale i Żandarmeria Wojskowa. Wedle ustawy nakaz obowiązuje przez 14 dni. Jednak na wniosek osoby poszkodowanej sąd może ten okres przedłużyć.

 

EK


Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...