30 lat Fundacji Zielińskich

Date:

Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia działalności. Z tej okazji Rada Powiatu Jarosławskiego ustanowiła rok 2022 „Rokiem Rodziny Zielińskich w Powiecie Jarosławskim”.

 

Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich jest organizacją pozarządową pożytku publicznego, znaną w środowisku lokalnym głównie z pomocy materialnej uzdolnionej i wyróżniającej się młodzieży. Powstała 13 lutego 1992 roku. Początkowo nosiła nazwę: Fundacja im. Heleny i Tadeusza Zielińskich. W sierpniu 2002 roku nazwę zmieniono.

Fundacja przez trzydzieści lat swojej działalności wypłaciła 2 876 stypendiów dla uczniów i studentów na łączną sumę ponad 2,2 mln zł. Jej ważnym celem określonym przez fundatora śp. prof. Zbigniewa Zielińskiego jest także działalność charytatywna. Fundacja pomaga osobom starszym, przewlekle chorym, bezdomnym, ubogim, niezdolnym do samodzielnej egzystencji oraz organizacjom i instytucjom, które się takimi osobami opiekują.

Końcem stycznia Rada Powiatu Jarosławskiego ustanowiła rok 2022 „Rokiem Rodziny Zielińskich w Powiecie Jarosławskim”.

– W poczet bohaterów walczących o niepodległość Ojczyzny wpisuje się wiele pokoleń rodziny, których wspólną cechą była miłość Ojczyzny – tłumaczył ideę podjęcia uchwały starosta Stanisław Kłopot.

Rada przyjęła uchwałę jednomyślnie.

Twórca fundacji i jedyny fundator doc. dr hab. Zbigniew Zieliński, syn Tadeusza i Heleny z domu Wątroba, urodził się 4 lipca 1923 roku w Jarosławiu w rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się herbem Jelita. Po wojnie i ukończeniu studiów pracował m.in. w Instytucie Odlewnictwa w Krakowie oraz za granicą. Zmarł w 2003 roku w Krakowie. Cały swój rodzinny majątek oraz dorobek swojego życia przekazał na rzecz fundacji nazwanej imieniem jego rodziców.

 

Opr. EK

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...