40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Date:

W poniedziałek, 13 grudnia w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczczono bohaterów tamtych wydarzeń. Uroczystości odbywały się na terenie całego kraju, w tym również m.in. w Jarosławiu.

 

Jarosławskie obchody rozpoczęła Msza św. w intencji ofiar sprawowana w kościele pw. Bożego Ciała. Tam również odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu uczniów Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu. Po wspólnej modlitwie uczestnicy tej uroczystości przenieśli się do jarosławskiego Opactwa, gdzie pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożone zostały wiązanki kwiatów.

Następnie w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki odbyło się spotkanie, podczas którego wspominano wszystkich tych, którzy przed laty narażali życie i zdrowie, stawiając opór komunistycznemu reżimowi. Odczytano nazwiska działaczy „Solidarności” i środowisk opozycyjnych z terenów: jarosławskiego, przeworskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i rolników, którzy zostali internowani w grudniu 1981 roku, aresztowani, skazani na więzienie lub grzywnę. Prelekcję poświęconą wydarzeniom związanym z wprowadzeniem stanu wojennego i jego przebiegiem na ziemi jarosławskiej wygłosił Artur Brożyniak z rzeszowskiego oddziału IPN. Wspomnieniami podzielił się natomiast opozycjonista Kazimierz Ziobro, członek „Solidarności”, stojący w tamtym okresie na czele komitetu strajkowego w jarosławskiej hucie szkła.

Tytuł Zasłużony dla Regionu Ziemi Przemyskiej NSZZ „Solidarność” przyznano Barbarze Jurkiewicz i Jackowi Bojarskiemu, natomiast okolicznościowymi medalami wyróżniono 46 osób: działaczy oraz ludzi zasłużonych dla Związku.

 

EK, fot. UM

 

 

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...