61-latek przewoził torbę ze skóry krokodyla

Date:

Torbę wykonaną ze skóry krokodyla amerykańskiego znalazła w bagażu podróżnego funkcjonariuszka Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym w Korczowej.

 

– Torba została znaleziona podczas kontroli samochodu osobowego, w bagażu 61- letniego mężczyzny, który wjeżdżał z Ukrainy do Polski – mówi st. aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Przedmiot został wykonany ze skóry krokodyla amerykańskiego (Crocodylus Acutus), który jest objęty ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Obywatel Ukrainy, który przewoził torbę, tłumaczył, że kupił ją na bazarze. Miała ona być prezentem dla jego siostry.

– Mężczyzna nie posiadał zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów, dlatego w związku z naruszeniem przez podróżnego przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu – informuje A. Chabowska.

 

Nie pierwsza próba

To nie pierwszy w ostatnim czasie wykryty przypadek nielegalnego przewozu produktów wykonanych ze skór chronionych zwierząt na polsko-ukraińskiej granicy. Nie tak dawno funkcjonariusze KAS z Medyki dwukrotnie udaremnili nielegalny przewóz odzieży i obuwia wykonanych ze skóry pytona.

KAS przypomina, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W 2022 r. funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim wykryli przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną lub wykonanych z nich przedmiotów.

 

EK/KAS

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...