Będą karać łamiących obostrzenia

Date:

O tym, że powiat jarosławski znalazł się w strefie większego zagrożenia wirusem można się przekonać od soboty. Policjanci razem z przedstawicielami inspekcji sanitarnej rozpoczęli ostrzejsze przestrzeganie obostrzeń związanych z COVID-em. Patrole można spotkać wszędzie, gdzie jest więcej ludzi. Są w sklepach, na bazarach i w firmach. Za nie zasłonienie nosa i ust grozi mandat do 500 zł. Bardziej oporni mogą trafić do sądu. Tam grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł. Dodatkowo sanepid może nałożyć karę do 30 tys. zł.

 

Powiat jarosławski znalazł się wśród 19 w kraju z największą ilością zakażeń koronawirusem. Jest w tzw. żółtej strefie. Wśród 10 powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. W naszym regionie jest jeszcze powiat przemyski i miasto Przemyśl. W 9 obszarach o jeszcze większym zagrożeniu wirusem wprowadzono czerwoną strefę. W czerwonych i żółtych powiatach wprowadzono dodatkowe obostrzenia.

 

 

W powiecie jarosławskim oprócz ogólnych zaleceń należy dodatkowo m.in. limit publiczności na wydarzeniach sportowych do 25 procent widowni, tak samo przy wydarzeniach kulturalnych, a jeśli są na otwartej przestrzeni nie może przekroczyć 100 osób. W lokalach gastronomicznych 1 osoba na 4 metry kwadratowe. W kinach jedna czwarta widzów. W siłowniach jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. Wesela i inne uroczystości rodzinne do 100 osób.

Noszenie maseczek pozostaje bez zmian. Podobnie sprawa ma się z kościołami i transportem zbiorowym. Zmian nie ma także w usługach i zgromadzeniach.

Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu. Strefy wyznaczono na podstawie nowych zakażeń z dwóch tygodni. Jeśli było ich między 6 a 12 na 10 tys. powiat przechodzi do żółtej strefy. Przy wyższej liczbie wchodzi do czerwonej.

 

Będą karać

Jak zapewnia mł. asp. Marcin Szymański z jarosławskiej komendy policji funkcjonariusze razem ze służbami sanitarnymi będą często patrolować miejsca, w których gromadzą się ludzie oraz sprawdzać maseczki. O tym, że podchodzimy luźno do obostrzeń świadczą już nałożone kary. W powiecie przeworskim od połowy kwietnia nałożono 19 mandatów i dwie sprawy skierowano do sądu za gromadzenie się. 15 osób ukarano mandatem za brak maseczki, a 12 odpowie za to przed sądem. W powiecie jarosławskim licząc od połowy lipca policjanci pouczyli ponad 50 osób. Było też kilka mandatów, a rażąco wyłamujący się z obostrzeń zostali ukarani wnioskami do sanepidu.

erka/Fot. KPP Jarosław

 

Czytaj w papierowym wydaniu

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...