Będą wymarzone bulwary nad Sanem

Date:

– Dzięki tak dużym środkom w naszym mieście na prawym brzegu Sanu powstanie wymarzone miejsce rekreacji i wypoczynku, m.in. skatepark, ścieżki edukacyjne oraz pieszo-rowerowe, amfiteatr, boiska, a także siłownia terenowa, miejsca do gier, grillowania, na ogniska oraz oczywiście miejska plaża – podkreślał burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, dziękując minister Annie Schmidt za pomoc i wsparcie przy realizacji ważnych inwestycji podczas zwołanego w poniedziałek 30 maja briefingu informującego o prawie 23 mln zł dotacji z Polskiego Ładu.

Plany o stworzeniu w Jarosławiu nadsańskich bulwarów mają już około 10-letnią historię. Z pomysłem urządzenia terenów sportowo – rekreacyjnych nad Sanem wyszedł powiat z ówczesnym starostą Tadeuszem Chrzanem. Nie skończyło się tylko na planach. Radni miejscy przychylili się do zamiarów starostwa i oddali prawie 5 hektarową działkę nad Sanem powiatowi. Dążenia zmieniły wybory samorządowe. Powiatem zaczęła rządzić nowa koalicja i nowy starosta. Nowe władze miały inne plany i dały sobie spokój z bulwarami. Kolejne wybory przyniosły zmianę. Do władzy wrócili, ci którzy byli cztery lata wcześniej, ale bulwary stały się już miejskim zamiarem. Co jakiś czas pojawiały się zapowiedzi, że niedługo ruszy ich budowa i na tym się kończyło. Aż powstał parking pod mostem. Inwestycja rozpoczynająca jakoby tworzenie miejskiego terenu rekreacyjnego.

W ubiegły poniedziałek W. Paluch i A. Schmidt przekazali informację o rekordowym dofinansowaniu w kwocie sięgającej 23 mln zł z rządowego funduszu Polski Ład. Ta kwota jest przeznaczona na zagospodarowanie bulwarów, przebudowę ul. Tarnowskiego i ul. Pogodnej oraz ul. Letniej. Wartość tych inwestycji ma wynieść 24,5 mln zł.

– Wnioski złożone przez samorząd Jarosławia otrzymały w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, bardzo wysoką ocenę. Długo oczekiwane, wymarzone przez mieszkańców bulwary nad Sanem to powstanie przestrzeni rekreacyjno-turystyczno-sportowej dla jarosławian. Dwie pozostałe inwestycje związane są z przebudową i remontem ulic, budową oświetlenia i sieci kanalizacyjnej na ulicy bocznej do Pogodnej i ul. Letniej, a także przebudową ul. Tarnowskiego. Kwota prawie 23 mln złotych jaką otrzymał Jarosław, to wielka radość dla mnie, jako jarosławianki – komentowała minister A. Schmidt.

 

Przewidywane koszty stworzenia bulwarów nad Sanem wynoszą niemal 7,2 mln zł. Dofinansowanie, kwotą niemal 6,5 mln zł, pokryje znaczną ich część.

– Budowa bulwarów to strategiczny wniosek, w ramach zadania zrealizowane zostanie: zagospodarowanie terenów na prawym brzegu Sanu, stworzenie ogólnodostępnej wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej. Powstaną ścieżki rekreacyjne, ciągi pieszo-rowerowe, miejsca parkingowe, boiska, plaża, miejsca do gier, ścieżki edukacyjne, amfiteatr, stanowiska do grillowania, skatepark, stanowisko do wodowania, siłownia plenerowa, mała architektura, budynek sanitarny, ale także infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna, monitoring, oświetlenie – opisuje burmistrz.

Kolejne zadanie, to uporządkowanie gospodarki ściekowej w ulicy Jan Tarnowskiego poprzez rozdział kanalizacji ogólnospławnej, odbudowa drogi z budową skrzyżowania. Przewidywana wartość inwestycji to 14,3 mln złotych, dofinansowanie to 13,6 mln złotych. W ramach zadania zrealizowane zostaną: budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej w pasie drogowym, budowa kanalizacji grawitacyjnej, deszczowej i wodociągowej poza pasem drogowym, odbudowa drogi w pasie drogi wojewódzkiej, przebudowa skrzyżowania ulicy Tarnowskiego i Placu Mickiewicza poprzez budowę ronda z dojazdami, nowa konstrukcja jezdni i chodników, nowa infrastruktura energetyczna, teletechniczna, gazowa i wodno-kanalizacyjna. Dofinansowanie pokryje też większość wydatków związanych z budową bocznej ulicy Pogodnej i ul. Letniej. Przewidywana wartość inwestycji 2 mln 953 tys. złotych, dofinansowanie to 2 mln 805 tys. złotych. W ramach zadania zostaną zrealizowane: budowa drogi gminnej (boczna ul. Pogodnej) z niezbędną infrastrukturą techniczną, budowa drogi gminnej (ul. Letnia) oraz przebudowa drogi gminnej (wewnętrznej). Planowane jest wykonanie: nowych nawierzchni, odwodnienia, sieci energetycznej, oświetlenia ulicznego, sieci teletechnicznej, chodnika.

– Pani minister, w imieniu swoim i wszystkich mieszkańców Jarosławia chciałbym podziękować za ogromny wkład w pozyskanie środków na rozwój infrastruktury, aby jarosławianom żyło się lepiej – zwracał się W. Paluch do A. Schmidt. – Łącznie trzy inwestycje opiewają na 24,5 mln zł, a dofinansowanie to kwota 22, 8 mln zł, co stanowi około 94 procent kosztów – dodawał.

Zadowolenie z rozpoczęcia realizacji bulwarów wyraził też poseł Tadeusz Chrzan na spotkaniu zwołanym dzień później w jarosławskim starostwie. – Mieszkający w pobliżu tego miejsca odetchną – stwierdził, zauważając że obecnie jest to teren odwiedzany przez miłośników marnej jakości trunków i niezbyt kulturalnej rozrywki.

Burmistrz przewiduje, że budowa bulwarów powinna zakończyć się w ciągu roku. Jej rozpoczęcie możliwe jest już po wakacjach. Wizualizacje pochodzą z wcześniejszych projektów.

erka

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...