Będzie skromniej, ale równie pięknie

Date:

Na terenie miast i gmin powiatu jarosławskiego i przeworskiego rozpoczął się montaż świetlnych ozdób świątecznych. Ze względu na koszty energii elektrycznej wielkich szaleństw nie będzie, ale na pewno nie zabraknie wyjątkowego świątecznego klimatu.

 

W Jarosławiu tegoroczne bożonarodzeniowe akcenty oświetleniowe pojawią się jedynie na terenie Starego Miasta, gdzie zostaną ustawione dwie choinki – jedna z nich stanęła już na płycie Rynku, a druga na Rondzie Profesora Jana Haftka. Ostatnimi dniami na Rynku została też ustawiona dekoracyjna bombka oraz ramka do wykonywania pamiątkowych świątecznych fotografii.

– Rezygnujemy niestety z kosztownego oświetlenia ulicznego, wszelkiego typu latarniowców itp. Dla miasta Jarosławia, podobnie jak dla wielu innych miast w Polsce, to przykra, ale konieczna do podjęcia decyzja w obecnej trudnej sytuacji – mówi Iga Kmiecik z Urzędu Miasta Jarosławia.

Troszkę skromniej ze świątecznym oświetleniem będzie też w Pruchniku.

– Bożonarodzeniowe iluminacje postrzegamy jako nieodłączny element tych wyjątkowych dni. Chcemy oszczędzania energii, ale nie zrezygnujemy ze świątecznych iluminacji. Ozdoby zostaną zainstalowane w okrojonej wersji. Wprowadzimy także krótsze godziny świecenia. W tym roku w Pruchniku oświetlenie świąteczne będzie uruchomione później niż zazwyczaj, czyli tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Całkowite wyłącznie planowane jest 10 stycznia 2023r. – informuje Wojciech Stec z Urzędu Miejskiego w Pruchniku.

W Przeworsku świąteczne oświetlenie już zostało zainstalowane. Jest to energooszczędne oświetlenie ledowe o niskim poborze energii.

– Świetlna, wyeksploatowana już niestety, fontanna na placu Adama Mickiewicza została zastąpiona 8-metrową choinką. Latarnie na Rynku zostały ozdobione świetlnymi harfami, elementy dekoracyjne zawieszone zostały także przy głównej drodze przecinającej Przeworsk. Pergole ogródka kieszonkowego na pl. Adama Mickiewicza udekorowane zostały świetlnymi kurtynami – mówi Agnieszka Zakrzewska, sekretarz Miasta Przeworska.

Z kolei na ulicach Kańczugi oświetlenie świąteczne w roku bieżącym ze względu na konieczne oszczędności, zostanie zainstalowane w ilości o około 70 % mniejszej w stosunku do ubiegłego roku.

– Okres świecenia dekoracji świątecznych planujemy skrócić z około 60 do 30 dni – mówi Paweł Mucha, Kierownik Referatu Gospodarowania Nieruchomościami i Ochrony Środowiska.

W Mieście i Gminie Sieniawa iluminacje świąteczne również zostaną w tym roku ograniczone.

– Wzrost cen energii elektrycznej spowodował, że musimy szukać oszczędności w i tak trudnej sytuacji budżetowej. Już wcześniej zresztą z tego powodu skrócone zostały godziny oświetlania ulic. Nie rezygnujemy oczywiście zupełnie, bowiem chcemy zaznaczyć ten szczególny charakter okresu świątecznego. Oświetlenie bożonarodzeniowe pojawi się na sieniawskim rynku. Będzie skromniej, ale tak, by można było poczuć świąteczny klimat – mówi Barbara Matyja, sekretarz Miasta i Gminy Sieniawa.

EK

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...