Bezdomni w czasie epidemii

Date:

Mimo epidemii schroniska dla bezdomnych są gotowe na przyjęcie potrzebujących osób. Bowiem nie tylko mróz może nieść śmiertelne żniwo, ale i covid-19.

 

Osoby bezdomne, potrzebujące schronienia są najczęściej kierowane przez MOPS-y, GOPS-y, a niekiedy przywożone przez policjantów.

– Jeśli osoba jest przebadana pod kątem wirusa sars cov-2 i ma wynik negatywny, jest od razu przyjmowana do schroniska, jeśli nie ma wymaganych badań, trafia do izolatki – mówi Janusz Gałas, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Jarosławiu.

– Jeśli z wywiadu wynika, że osoba, która ma do nas trafić, mogła przebywać w podejrzanym towarzystwie, lub nie ma pewności co do miejsca jej dotychczasowego pobytu, zostaje ona najpierw przewieziona do izolatorium. Po dziesięciu dniach, gdy wszystko jest w porządku trafia do schroniska – wyjaśnia J. Gałas.

W Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Sanowej w Jarosławiu przebywa obecnie 45 osób. Schronisko dysponuje 78 miejscami. Trafiają tam bezdomni z całego województwa.

– W ostatnim czasie trafiło do nas kilka osób. Jak na razie ruch jest niewielki, ponieważ nie ma jeszcze takich mrozów. Sytuacja ta zapewne ulegnie zmianie, gdy temperatura spadnie poniżej zera i będzie się utrzymywać – mówi J. Gałas.

Do schroniska trafiają także osoby, które spędzają tam tylko zimę. W lecie te osoby jakoś sobie radzą.

– Każdemu staramy się pomóc, ale nie możemy narażać stałych mieszkańców. Swego czasu było u nas ognisko. Na szczęście już zostało wygaszone – mówi kierownik schroniska.

W styczniu tego roku w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn powstał punkt z usługami opiekuńczymi. W specjalnie wydzielonym pomieszczeniu zostało przygotowanych 20 miejsc. Trafiają tam osoby, które potrzebują większej pomocy medycznej, tj. niepełnosprawni oraz przewlekle chorzy. Obecnie przebywa tam 5 osób.

Podobne procedury w walce z epidemią stosowane są w schronisku przy ul Jasnej w Jarosławiu, gdzie schronienie znajdują bezdomne kobiety. W ostatnim czasie pojawiło się tam ognisko koronawirusa.

 

EK

 

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...