Biegali wraz z patronem miasta

Date:

W minioną niedzielę odbył się XXVIII Bieg o Memoriał ks. Bronisława Markiewicza. Na stadionie sportowym w Pruchniku zebrały się rodziny z dziećmi, by wziąć udział w zawodach biegowych upamiętniających patrona miasta i gminy Pruchnik.

 

Rodzinne święto sportowe

W zawodach uczestniczyło łącznie 130 zawodników, którzy zostali podzieleni na 12 kategorii. Biegi rozgrywały się na 6 różnych dystansach od 200 do 3000 metrów. Najkrótsze z nich, przeznaczone dla najmłodszych grup odbywały się w obrębie stadionu. Starsi zawodnicy natomiast, zmagali się również na ulicach Pruchnika. Pomiędzy wybranymi kategoriami wygospodarowano przerwy, przeznaczone na wręczanie nagród. Celami zawodów były: popularyzacja sylwetki urodzonego w Pruchniku księdza Bronisława Markiewicza, popularyzacja biegania jako jednej z form aktywnego wypoczynku i rekreacji, upowszechnianie kultury fizycznej oraz wyłanianie młodych talentów sportowych. Wsparcie zawodników nie tylko dało się słyszeć w głośnym dopingu, ale widać je było także na trasach biegu, gdy rodzice truchtali tuż obok najmłodszych uczestników. Zdarzała się również konieczność podniesienia małego biegacza, który chcąc być jeszcze szybszy, wylądował na trawie. Radość z uczestnictwa malowała się na twarzach dzieci już od linii startu i nie schodziła z nich nawet po zakończeniu ceremonii wręczania medali i pamiątkowych dyplomów. Po zejściu z podium na płytę stadionu rodzice i dziadkowie fotografowali swoich podopiecznych wraz z ich trofeami. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, tutejszego Urzędu Miejskiego, Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Parafii Rzymskokatolickiej w Pruchniku.

Z czego zasłynął ks. Markiewicz?

Urodzony w Pruchniku ksiądz Bronisław Markiewicz (1842 – 1912), na którego cześć od lat organizowane są znane w całej okolicy zawody, słynął ze swojej pracy na rzecz najmłodszych. Można wymienić tutaj m.in. instytut wychowawczy, który otworzył w Miejscu Piastowym tuż po objęciu tamtejszej parafii w 1892, ale już podczas studiów teologicznych (1863-1867) prowadził on katechizację dzieci i młodzieży. Duchowny przeszedł do historii jako propagator trzeźwości narodu, który dużą wagę przywiązywał do uprawiania sportu i ćwiczeń fizycznych. Proces beatyfikacji kapłana rozpoczął się w 1958 roku i trwał aż do roku 2005. Wówczas na mocy postanowienia wydanego przez papieża Benedykta XVI, podczas Mszy św. wieńczącej III Krajowy Kongres Eucharystyczny w Warszawie, ksiądz Bronisław Markiewicz został beatyfikowany.

JR


Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...