Biskup z Rzeplina przechodzi na emeryturę

Date:

Jak podaje Nuncjatura Apostolska w Polsce papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Białogłowskiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji rzeszowskiej. Polski duchowny osiągnął wiek emerytalny i dołączył do grona biskupów emerytów i oficjalnie został biskupem pomocniczym seniorem diecezji rzeszowskiej.

 

Biskup senior Edward Białogłowski urodził się 8 stycznia 1947 r. w Rzeplinie. W 1965 r., po maturze w Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu, rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Jako kleryk odbył dwuletnią służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie z rąk bp. Ignacego Tokarczuka przyjął 17 czerwca 1972 r. w katedrze przemyskiej. Następnie pracował jako wikariusz w Szebniach (1972-1974) i Krośnie-Polance (1974-1979).

W latach 1979-1983 odbył studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Równocześnie, od 1981 r., z pracą naukową łączył obowiązki wikariusza w Chmielowie. W 1985 r. uzyskał doktorat na podstawie dysertacji „Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara teologia Eucharystii”. Po ukończeniu studiów był m.in. sekretarzem bp. I. Tokarczuka i notariuszem Kurii Biskupiej w Przemyślu (1983-1985), kapelanem sióstr służebniczek starowiejskich w Prałkowcach (1985-1986), wykładowcą teologii dogmatycznej (1985-1991) i ojcem duchownym alumnów w przemyskim Wyższym Seminarium Duchownym (1986-1988).

Ks. E. Białogłowski przyjął sakrę biskupią 6 stycznia 1988 r. z rąk bp. Ignacego Tokarczuka w katedrze przemyskiej. W diecezji przemyskiej był m.in. wikariuszem generalnym, przewodniczącym Wydziału Nauki Chrześcijańskiej oraz duszpasterzem i koordynatorem Ruchu Światło-Życie. Od 1989 r. rezydował w Rzeszowie, na terenie parafii farnej. Po utworzeniu diecezji rzeszowskiej w 1992 r. został jej biskupem pomocniczym i wikariuszem generalnym. W ramach Konferencji Episkopatu Polski był m.in. wiceprzewodniczącym Komisji Charytatywnej oraz delegatem ds. Duszpasterstwa Rolników.

Bp senior E. Białogłowski odszedł na emeryturę zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego po osiągnięciu wieku wynoszącego 75 lat.

erka/ KEP

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...