Branżowe Centrum Umiejętności – oświatowy sukces, czy zagrożenie

Date:

Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie elektroniki powstanie przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Będzie jedną ze 120 placówek w kraju realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej. Wynika z tego, że będzie realizować kierunkowe kształcenie zawodowe.

 

W powiecie jarosławskim od lat funkcjonuje Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, realizujące podobną funkcję, więc utworzenie BCU wywołuje niepokój oraz obawy, że już działające centrum czeka ograniczenie działania, a efektem tego może być redukcja etatów.

Decyzja o utworzeniu BCU już zapadła. Fundacja Rozwoju Systemu Oświaty ogłosiła 6 kwietnia komunikat o zakwalifikowaniu Powiatu do stworzenia centrum w zakresie elektroniki. Zapytaliśmy, jaki będzie zakres działania takiego centrum, jego umiejscowienie oraz zamierzenia formalne. Jak będzie funkcjonować w ramach programu. Czy będzie to jednostka wspomagająca lub współpracująca ze szkołami ponadpodstawowymi powiatu. Czy całkowicie odrębna. Jeśli będzie działać w systemie powiatowej edukacji, to czy nie stworzy konkurencji dla już istniejących placówek.

 

Starostwo wyjaśnia

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu powstanie Branżowe Centrum Umiejętności (BCU). Jego zadaniem będzie zapewnienie wykwalifikowanych kadr oraz współpraca pracodawców i biznesu z edukacją zawodową na wszystkich poziomach kształcenia zawodowego.

Wnioskodawcą powstania BCU był Powiat Jarosławski jako organ prowadzący ZSTiO wraz z partnerem głównym, tj. Stowarzyszeniem Elektryków Polskich (SEP) oraz partnerem dodatkowym, tj. Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu. – Utworzenie BCU przy ZSTiO w Jarosławiu, jedynego w Polsce w kluczowej dla gospodarki dziedzinie elektroniki, daje wielki impuls do rozwoju całego regionu, gdyż poprzez BCU będą wdrażane nowoczesne technologie w edukacji zawodowej i u nas firmy będą prezentować najnowocześniejsze rozwiązania edukacyjne, a Jarosław będzie gościć wszystkich uczestników szkoleń z całej Polski – uważa starosta jarosławski Stanisław Kłopot, który widzi w tej placówce wielką szansę dla rozwoju Jarosławia i całego powiatu jarosławskiego.

 

Koncepcja

Starostwo wyjaśnia, że powiązanie ZSTiO w Jarosławiu, kształcącej młodzież w dziedzinie elektroniki, automatyki i zawodach pokrewnych z SEP w Warszawie, jako największym w Polsce samorządem zawodowym oraz PWSTE w Jarosławiu, jako uczelnią techniczną z dużym doświadczeniem dydaktycznym, m.in.: w dziedzinie elektroniki i automatyki, daje gwarancję pełnego sukcesu całego przedsięwzięcia.

Utworzenie BCU przy ZSTiO w Jarosławiu będzie wiązało się z rozbudową budynku po byłych warsztatach szkolnych oraz zakupem wyposażenia. Zostaną zatrudnieni trenerzy i szkoleniowcy. Centrum ma ruszyć w 2026 r. i zajmować się organizacją szkoleń zawodowych w dziedzinie elektroniki dla uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich oraz osób dorosłych. Będzie też prowadzić szkolenia dla nauczycieli oraz kursy podnoszące kwalifikacje. W jego obrębie ma działać ośrodek egzaminacyjny.

 

Rozpoczną w tym roku

Inwestycja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku kalendarzowym, a jej zakończenie jest planowane na czerwiec 2026 roku. Całość ma kosztować 13 mln zł i będzie w 100% sfinansowana z uzyskanego wsparcia. Powiat zapłaci tylko podatek VAT.

– Realizacja tego projektu ma również wiele zalet dla istniejącej struktury szkolnictwa powiatowego, gdyż m.in.: umożliwi młodzieży uczącej się w innych szkołach ponadpodstawowych naszego powiatu, ale także studentom, nauczycielom i osobom dorosłym, nabywanie nowych kwalifikacji rynkowych i uprawnień, a także da szansę na przekwalifikowanie się – podkreśla Marta Kurpiel, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

Rozbudowa bazy, w tym nowe specjalistyczne laboratoria podniosą poziom kształcenia. Najważniejszym jednak atutem, jak twierdzi Adam Tomaszewski, dyrektor ZSTiO będzie fakt, że w Jarosławiu będzie jedyne w Polsce centrum w dziedzinie elektroniki.

opr. erka

 

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...