Burmistrz odpowiada odwołanemu dyrektorowi

Date:

Odwołanie Marka Frączka ze stanowiska dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku wywołało wiele emocji w mieście. M. Frączek w powodach odwołania doszukuje się polityki, czemu stanowczo zaprzecza burmistrz Przeworska Leszek Kisiel, który twierdzi, że odwołanie nastąpiło z powodu wielokrotnego naruszenia przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem.

 

Marek Frączek na stanowisko dyrektora powołany został na okres od 28 sierpnia 2021 r. do 31 sierpnia 2028 r. Jednak w piątek, 10 marca, zarządzeniem burmistrza nr 28/2023, przestał kierować przeworskim MOK-iem.

– Pan M. Frączek został odwołany ze stanowiska na podstawie art. 30 ust 2 pkt. 5 ustawy o samorządzie gminnym, art. 15 ust 1, ust 6 pkt. 3 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, z powodu wielokrotnego naruszenia przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem. Zarządzenie w tej sprawie zostało wydane w dniu 10 marca 2023 r. i jego treść jest opublikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej miasta Przeworska wraz z uzasadnieniem – informuje Leszek Kisiel, burmistrz Miasta Przeworska.

 

Kilka stron uzasadnienia

W zarządzeniu, o którym mowa, można znaleźć dość obszerne uzasadnienie tej decyzji. Mowa w nim m.in. o negatywnej ocenie wykonywania obowiązków służbowych Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku w zakresie szeroko pojętej działalności finansowo-organizacyjnej polegającej na naruszeniu przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem oraz o kontroli przeprowadzonej w połowie 2022 roku, która wykazała nieprawidłowości i uchybienia w związku z funkcjonowaniem Miejskiego Ośrodka Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku, prowadzeniem rachunkowości, rozliczeniem z dotacji. Stwierdzone nieprawidłowości wynikały z nieprzestrzegania obowiązujących przepisów prawa, ich niewłaściwej interpretacji oraz niedostatecznego nadzoru ze strony kierownictwa jednostki.

Jak czytamy w zarządzeniu: „Według Burmistrza Miasta Przeworska wykazane uchybienia w wykonywaniu obowiązków, będące wielokrotnym naruszeniem przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem, dowodzą braku rzetelności, staranności i legalności działań w zarządzaniu instytucją kultury. W sprawie nadto bezspornym jest, że Pan Marek Frączek dopuścił się naruszenia prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem Dyrektora MOK w Przeworsku w postaci naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Powyższe dowodzi i wskazuje na naruszenia przepisów prawa, które miały miejsce i uzasadniają zastosowanie procedury odwoławczej ze stanowiska Dyrektora.”

 

„Pomówienia i konfabulacja”

Teraz odwołanemu dyrektorowi przysługuje 21 dni na wniesienie odwołania do Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Przypomnijmy, że Marek Frączek bronił się uważając, że za jego odwołaniem stoją względy polityczne. Zarzucał obecnemu burmistrzowi, że ten odwołując go

ze stanowiska, chciał pozbyć się konkurencji w nadchodzących wyborach samorządowych.

Pomówienia i konfabulacje jakimi się posługuje pan M. Frączek nie mają nic wspólnego z merytoryczną oceną jego działalności jako dyrektora, której dokonałem zgodnie z ustawowymi kompetencjami. Dlatego też nie będę komentował prywatnych, politycznych dywagacji pana Frączka – ucina burmistrz Leszek Kisiel.

DP

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...