Centrum Edukacji Kulturalnej działa lepiej niż zakładano

Date:

Jarosławski magistrat zapewnia, że powstałe w ramach unijnego projektu „Jarosław Magiczne Miasto” i otwarte w kwietniu 2019 r. Centrum Edukacji Kulturalnej cieszy się zainteresowaniem, które przerosło oczekiwania. W ciągu roku placówkę odwiedziło znacznie więcej osób niż zakładano, choć wielu mieszkańców miasta nie ma pojęcia gdzie znajduje się i czemu służy centrum.

 

Działaniu powstałej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego centrum, którego koszt wyniósł prawie 2,3 mln zł, w tym dofinansowanie z programu przekroczyło 1,7 mln zł przyjrzeliśmy się po uwagach Czytelników, którzy dopytywali, czy CEK rzeczywiście działa, czy jest tylko na papierze.

Założenia centrum, jako instytucji kulturalnej są szerokie. Ma podnosić atrakcyjność, w tym także turystyczną Jarosławia oraz zwiększać dostępność do dóbr materialnej kultury miasta. Ma też edukować odwiedzających m.in. przez wprowadzanie nowoczesnych form uczestnictwa w kulturze. Centrum znajduje się w piwnicach ratusza oraz w Bramie Krakowskiej. Ratuszowa część ma wprowadzać w fascynujący świat sztuki. Niezwykła atmosfera bramy, jako zachowanego fragmentu fortyfikacji z połowy XVI wieku ma przybliżać lokalne dziedzictwo kulturowe. Jak zapewniają władze miasta CEK działa zgodnie z harmonogramem. W związku z remontem części płyty Rynku stałe wejście od strony studni miejskiej jest chwilowo zamknięte. Tymczasowo zwiedzający wchodzą przez główne drzwi ratusza. Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Jarosławia zapewnia, że centrum funkcjonuje prężnie. – Udokumentowaniem aktywnego działania są relacje z wizyt grupowych na fanpage’u na Facebooku, gdzie warto zajrzeć. Oprócz stałych godzin otwarcia udostępniamy ekspozycję również w dodatkowych godzinach lub dniach podczas ważnych wydarzeń kulturalnych w Jarosławiu, o czym zawsze informujemy w różnych formach – mówi, dodając że szkoły wcześniej umawiają grupy na oprowadzanie przez instruktora, który zwykle przygotowuje dodatkowe atrakcje. Wstęp do CEK jest bezpłatny. Koszt utrzymania centrum również jest niewysoki. – Składowymi kosztów utrzymania obiektu są kwoty za zużycie energii i wody oraz środków czystości. Przykładowo od stycznia do kwietnia br. wyniosły one łącznie 3.100 zł – informuje I. Kmiecik. Za zapewnienie obsługi placówki odpowiada Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki.

– W ciągu roku licząc od listopada 2021 do października 2022 r. obiekt odwiedziło 5051 osób, podczas, gdy cel ujęty w projekcie zakładał 3450 osób. Cieszymy się, że zainteresowanie przerosło oczekiwania. Oczywiście liczba odwiedzających, zgodnie z zaleceniami wynikającymi z projektu, monitorowana jest na bieżąco. Warto zaznaczyć, że dużą frekwencję zapewniają organizowane w mieście plenerowe wydarzenia kulturalne, które dopiero się odbędą – podkreśla rzecznik.

Zwiedzanie CEK rozpoczyna się w piwnicach ratusza. Można się do niego wybrać we

wtorki, środy i piątki w godz. 8.00-16.00. W czwartki i soboty (za wyjątkiem pierwszej soboty miesiąca) można zwiedzać centrum w godz. 10.00-18.00. Placówka jest otwarta także w pierwszą niedzielę miesiąca.

Gośćmi jarosławskiego CEK są głównie zorganizowane grupy uczniowskie. Mieszkańcy odnoszą wrażenie, że placówka funkcjonuje niezbyt aktywnie, a z informacji przekazanych przez miasto wynika coś całkiem innego. Sytuacje, że inny obraz działania instytucji mają zwykli ludzie, a inny zarządzający nią spotykamy dość często.

erka

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...