Po odkryciu bali i pozostałości desek tworzących drewniany trakt prowadzący ul. Grunwaldzką na jarosławski Rynek nie spodziewano się, że przy dalszych pracach będzie jeszcze ciekawiej. Podczas zrywania współczesnej nawierzchni na odcinku między skrzyżowaniem a wjazdem do galerii ukazała się drewniana droga zachowana w dobrym stanie.
– Natrafiono na relikty drogi drewnianej pochodzącej prawdopodobnie z przełomu XVII/XVIII w. – oceniają służby konserwatorskie. Już przy odkryciu belek i resztek desek Katarzyna Oleszek, archeolog z rzeszowskiej firmy archeologicznej Arkadia oceniała, ze jest to znaczące odkrycie. Wtedy podejrzewano, że droga zachowała się na kilkumetrowym odcinku. Dziś widać, że drewnianej pochodzącej z przed wieków konstrukcji pozostało znacznie więcej i jest w znacznie lepszym stanie.
– Relikty drogi odkryto w miejscu istnienia na przełomie XVII/XVIII w. jednego z głównych ciągów komunikacyjnych najbardziej rozbudowanego w Jarosławiu „Przedmieścia Krakowskiego” (Wola), a odkryta droga prowadziła od głównej bramy miejskiej – Bramy Krakowskiej w stronę Rzeszowa i Krakowa – wyjaśniają konserwatorzy zwracając uwagę, że pierwsze odkrycia były znacznie zniszczone. Kolejne spowodowały, że roboty budowlane związane z przebudową ulicy zostały wstrzymane, a inwestor zobowiązany jest do przeprowadzenia badań archeologicznych na odcinku ul. Grunwaldzkiej od miejsca odkrycia reliktów drewnianej drogi do zjazdu z ul. Grunwaldzkiej do Galerii „Stara Ujeżdżalnia”. Badania pozwolą na określenie chronologii i sprawdzenie jak na tym odcinku zachowała się droga drewniana.
Służby Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zwracają uwagę, że nie ma możliwości technicznych zachowania starej drogi na miejscu, dlatego rozważana jest możliwość rekonstrukcji jej fragmentu na terenie Starego Miasta.
Ul Grunwaldzka wraz z zabudową i elementami otoczenia została włączona w 2019 r. do wojewódzkiej ewidencji zabytków.
erka/Fot. PWKZ