COM wraca do normalności

Date:

Od wtorku, 4 maja, jarosławski szpital powiatowy powraca do częściowo zawieszonych zabiegów planowych. O przywróceniu normalnego funkcjonowania oddziałów informował starosta jarosławski Stanisław Kłopot na sesji zwołanej ostatniego kwietnia. Mówił o zmniejszeniu liczby łóżek przeznaczonych dla chorych na Covid-19 i otwarciu oddziałów, które były wyłączone z planowych zabiegów.

 

– Decyzją wojewody podkarpackiego z 28 kwietnia Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu dysponować będzie od 1 maja 146 łóżkami przeznaczonymi dla chorych na Covid-19. Oddział chirurgii jest już dezynfekowany i ruszy z wykonywaniem planowanych zabiegów operacyjnych. Podobnie będzie na ortopedii i oddziale wewnętrznym – informował S. Kłopot podczas obrad sesji powiatowej.

Dyrektor COM Piotr Pochopień zapewnia, że udaje się zbilansować funkcjonowanie szpitala.

– Chirurgia, ortopedia i oddział wewnętrzny już działają normalnie – potwierdzał we wtorek, 4 maja Piotr Pochopień, dyrektor COM. – Utrzymujemy pulę łóżek covidowych z zapewnioną rezerwą, ale można powiedzieć, że się powoli odmrażamy – dodawał.

W ubiegłym tygodniu widać było duży spadek liczby zakażonych koronawirusem, którzy musieli trafić do szpitala. Na przełomie marca i kwietnia było ich w granicach 160 – 170 osób. Teraz ich liczba nie przekracza 70. W ubiegły wtorek było zajęte 62 lóżka covidowe, 3 przeznaczone dla podejrzanych o zakażenie i 9 pacjentów przebywało pod respiratorami. COM od początku maja zapewnia 130 miejsc dla chorych na Covid-19 oraz 13 miejsc z respiratorami. Dodatkowo 3 łóżka są przeznaczone dla osób podejrzanych o zakażenie.

Jarosławski szpital dysponuje w sumie 276 łóżkami. Końcem kwietnia 189 było zajętych. W tym roku przyjął już ponad 5 tysięcy pacjentów. Do początku maja był nastawiony na pomoc chorym na Covid-19 i realizował konieczne zabiegi w innym zakresie. Teraz powoli wraca do pracy sprzed pandemii. Dyrektor zapewnia, że choć normalna działalność była sparaliżowana, placówka nie ma strat ekonomicznych. Jej bilans jest minimalnie na plusie.

erka

Fot. Od maja COM zapewnia 146 łóżek dla chorych na Covid-19.

Fot. (43/2020)

 

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...