Czarne chmury rozwiane. Będzie dalszy remont Rynku

Date:

Sprawa dalszej rewitalizacji płyty jarosławskiego rynku stanęła ostatnio pod dużym znakiem zapytania. Ze względu na znaczny wzrost kosztów nad inwestycją zawisły czarne chmury. Wydawało się, że jedno z najważniejszych zadań miasta w ostatnich latach może nie zostać dokończone. – Przeznaczymy na ten cel dodatkowe środki – uspokaja tymczasem burmistrz Waldemar Paluch.

 

Początkowo kwota, jaką władze Jarosławia zaplanowały na dokończenie modernizacji Rynku miała się zamknąć w 5 mln zł. Jednak firma, która jako jedyna była gotowa podjąć się realizacji tego zadania, zażyczyła sobie o 1,2 mln zł więcej. Pojawił się problem znalezienia dodatkowych środków pieniężnych, z którym miasto musiało się zmierzyć. W połowie lutego informowaliśmy, że rozważane są różne możliwości dotyczące rozstrzygnięcia sprawy, ponieważ remont Rynku jest inwestycją priorytetową. Niemożliwe było jednak obniżenie kosztów. – Przedmiotowe postępowanie przeprowadzane jest na podstawie Prawa Zamówień Publicznych, a prawo to nie przewiduje możliwości negocjacji w tej sprawie z wykonawcą – informowała wówczas Dorota Wilk z kancelarii burmistrza Jarosławia.

O rewitalizacji jarosławskiego Rynku dyskutowano także podczas ostatniej sesji Rady Miasta, podczas której radni wyrazili zgodę na zaciągnięcie zobowiązania wykraczającego poza obecny rok budżetowy. Dzięki temu w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja pierwsza, możliwe będzie wyremontowanie części północnej i wschodniej wraz Pl. św. Michała. Jest to obszar około 1000 m2 powierzchni.

– Chcemy realizować tę inwestycję. Uważamy, że wkład własny w kwocie ponad miliona jest realny – mówił burmistrz Waldemar Paluch podczas ostatniej sesji Rady Miasta tłumacząc, że zaproponowana przez firmę kwota jest w miarę adekwatna do zakresu prac.

Kilku radnych nie chciało się zgodzić z opinią burmistrza. Dopytywało, skąd wzięte zostaną brakujące środki na pokrycie tej inwestycji, a także opowiadało się za rozpisaniem kolejnego przetargu. Mieli nadzieję, że koszty uda się obniżyć. Ich sugestie zdementował jednak burmistrz W. Paluch, który zwrócił uwagę, że po podwyżkach cen materiałów budowlanych oraz robót, jakie miały miejsce w ostatnim czasie, zadania nie da się zrealizować po dużo mniejszych kosztach. Burmistrz przekonywał, że nawet po rozpisaniu kilku kolejnych przetargów, nie znajdzie się żadna firma, która wykona zadanie za ponad milion złotych taniej. Włodarz wspomniał również o wiążących miasto terminach. Przypomniał, że zgodnie z założeniami Polskiego Ładu zadanie musi zostać zrealizowane w określonym czasie. Po tych wyjaśnieniach przystąpiono do głosowania. Głosowało 15 radnych, którzy oddali 12 głosów za, 1 przeciw oraz 2 wstrzymujące się. Tym samym uchwała mająca na celu zabezpieczenie brakujących środków na rewitalizację drugiej części jarosławskiego Rynku została przyjęta.

 

Zakres prac

Remont płyty Rynku obejmie m.in. rozbiórkę istniejącej nawierzchni, demontaż sieci wodno-kanalizacyjnej, budowę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej, budowę nawierzchni z porfiru i bazaltu wraz z podbudową oraz montaż oświetlenia.

Wartość całego zadania szacuje się na kwotę 6 mln 355 tys. zł, z czego 6 mln 225 tys. przeznaczone zostanie na materiały i roboty budowlane, a ok. 130 tys. pochłonie nadzór archeologiczny, elektryczny i konsultacje z muzeum. Dofinansowanie wynosi 4 mln 740 tys. Modernizacja płyty Rynku ma się zakończyć pod koniec przyszłego roku.

 

EK

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...