Czekamy na szczepionkę

Date:

Niemal połowa z około 50 tysięcy przeprowadzanych codziennie testów potwierdza zakażenie koronawirusem. Doktor Włodzimierz Bodnar z Przemyśla wzywa do natychmiastowego przebadania amantadyny leku, który według niego skutecznie radzi sobie z COVID-19. Rząd przedłuża ograniczenia i ustala ferie zimowe tuż po przerwie świątecznej i bez podziału na regiony. Zaleca także, by święta spędzić w domu w gronie najbliższych. Podkarpacie razem ze Śląskiem i Małopolską zostało zakwalifikowane do badań przesiewowych na obecność SARS-CoV-2. Na dodatek odzywa się grypa.

 

Podkarpacie do badania

Nasz region został uznany za jeden z najbardziej dotkniętych zachorowaniami na COVID-19. Raport Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Rzeszowie z niedzieli, 22 listopada wylicza 703 nowe zakażenia. W tym 46 w powiecie jarosławskim i 24 w powiecie przeworskim. Poniedziałkowym meldunek informuje o 540 zakażeniach. W powiecie jarosławskim było ich 53, w powiecie przeworskim 12. Komunikaty mówią też o zgonach. Jednak ich liczba jest tak podawana, że trudno ocenić, ile osób zmarło w dniu opublikowania raportu. Wiadomo, że od początku pandemii w woj. podkarpackim zmarło 1 041 osób.

Według rządowych zapowiedzi Podkarpacie będzie jednym z trzech województw, w których zostanie przebadana większość mieszkańców.

– Chcemy dotrzeć i zrobić te badania przesiewowe w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa. Jesteśmy po dyskusji z premierem i podjęliśmy decyzję o zrobieniu testów na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku – zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Szczegółów badań jeszcze nie podano. Wiadomo, że zostaną przeprowadzone przy użyciu testów antygenowych.

 

Ferie zaraz po świętach

Obostrzenia z jakimi zmagamy się obecnie pozostają praktycznie do końca roku. Rząd liczy, że już w styczniu pojawi się szczepionka i jej zastosowanie pozwoli na w miarę szybkie zwalczenie zachorowań na COVID-19.

Zanim jednak dzięki niej nabędziemy odporności uczniowie będą mieli przyśpieszone ferie. Zimowe wakacje rozpoczną się od 4 stycznia. Potrwają do 17 i będą dla wszystkich, bez podziału na regiony, jak było w poprzednich latach.

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych oraz utrzymywanie dystansu i częste mycie rąk jest ciągle podstawowym środkiem redukującym ilość zakażeń, a wprowadzona lista zakazów jest dosyć obszerna, dlatego o świąteczne zakupy warto zadbać wcześniej. Choćby dlatego, że sytuacja związana z obostrzeniami jest dynamiczna i trudno powiedzieć, co usłyszymy tuż przed Wigilią.

 

Lekarz wzywa rząd do natychmiastowych badań

– Wzywam wszystkich profesorów i osoby odpowiedzialne w Polsce za leczenie COVID-19 (w tym Ministerstwo Zdrowia) do przeprowadzenia badania skuteczności amantadyny. Wystarczą zaledwie dwa tygodnie, by wprowadzić leczenie amantadyną w Polsce. Z mojej perspektywy leczenie jest skuteczne, tanie, a lek jest już przebadany i znany od dekad. Czas negocjacji się skończył – apeluje Włodzimierz Bodnar, pulmonolog z Przemyśla. O jego metodzie leczenia COVID-19 pisaliśmy w nr 47 Gazety Jarosławskiej. Lekarz podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ubiegłym tygodniu w Sejmie przez posłów z Konfederacji, a wcześniej w mediach przedstawił swoje doświadczenia z zastosowania amantydyny w zwalczaniu koronawirusa. Opisał swój przypadek i potwierdził go wynikami leczenia pacjentów.

W swoim apelu wnioskuje o jak najszybsze wdrożenie badań nad skutecznością leku i wprowadzenie go do terapii.

– Jeśli badania nie rozpoczną się, będzie to oznaczało, że Wasi znajomi, bliscy, czy rodziny powinny tracić zdrowie i umierać, bo jest to zgodne z prawem i procedurami. “Bo nic nie da się zrobić” – podkreślał lekarz.

Do apelu dołączył kompletną propozycję przebiegu badań, poświadczenia pacjentów razem ze sposobem finansowania i zakresem.

 

erka, fot : Dr Włodzimierz Bodnar mówił w Sejmie o tysiącach chorych, którym amantydyna pomogła. (screen youtube)


 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...