Dawne tradycje nie idą w zapomnienie

Date:

Gminne Święto Tradycji Wielkanocnych na stałe wpisało się już w kalendarz imprez kulturalnych w Gminie Przeworsk. Kolejne spotkanie z tej okazji odbyło się w sobotę, 23 kwietnia w Ujeznej.

 

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne splatają się z tradycją ludową. Dzięki owocnej współpracy z lokalnymi Kołami Gospodyń Wiejskich można było zaprezentować te tradycje.

Na uroczyste spotkanie z tej okazji przybyli przedstawiciele duchowieństwa, ministerstwa, władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń. Był czas na przemowy i życzenia. Do wszystkich uczestników słowa skierowali: minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, oraz wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec. Zarówno gospodarz Gminy, jak i goście w swoich wystąpieniach nawiązywali do tego jak ważne jest kultywowanie polskich tradycji. Ponadto złożyli wszystkim zgromadzonym świąteczne życzenia. Po uroczystym otwarciu program artystyczny zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jana Balickiego w Ujeznej. Młodzież wykonała widowisko nawiązujące do dawnej tradycji i zwyczajów wielkanocnych „Jak to niegdyś w Ujeznej bywało”. Po wspólnej modlitwie, którą poprowadził ks. proboszcz Kazimierz Jarema oraz błogosławieństwie pokarmów nadszedł czas na degustację pysznych potraw wielkanocnych.

Podczas spotkania Wójt wraz z Minister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku Justyną Solarz podsumowali też tegoroczny Przegląd Palm Wielkanocnych wręczając uczestnikom nagrody oraz dyplomy.

 

Opr. DP/GOK Przeworsk

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...