W powiecie jarosławskim trzeba czekać ponad dwa tygodnie na zarejestrowanie samochodu. W przeworskim troszkę krócej. Głównym powodem były nieobecności pracowników spowodowane pandemią. W przedświątecznych tygodniach w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu połowa pracowników była nieobecna z powodu zakażenia, kwarantanny lub opieki nad dziećmi z powodu Covid-19. W przeworskim wydziale koronawirus wysłał do domu prawie cały wydział.
– Nadrabiamy zaległości. Na bieżąco rejestrujemy około 100 pojazdów dziennie. Do tego dochodzą inne sprawy realizowane przez wydział. Za dwa, trzy tygodnie okres wyczekiwania powinien się skrócić do 2 – 3 dni – zapewnia Wacław Szkoła, naczelnik Wydziału Komunikacji w Jarosławiu. W ubiegłym tygodniu w Przeworsku było około 200 wniosków zaległych. – Termin oczekiwania zbliża się do tygodnia. To nie tylko problem z ludźmi. Pracujemy na sprzęcie należącym do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Wnioskowaliśmy o zwiększenie i czekamy na odpowiedź. Zmienione przepisy też nie przyspieszają. Do tego wydłużony przez pandemię termin zgłoszenia zbycia samochodu wrócił od nowego roku do 30 dni. Takich spraw też jest sporo. Rejestrujemy 50-60 zgłoszeń zbycia – tłumaczy Tomasz Kotliński, naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg w przeworskim starostwie zaznaczając, że kolejki przy rejestracji pojazdów to problem ogólnopolski. – Pracujemy, ale fizycznie nie jesteśmy w stanie załatwić wszystkich spraw na bieżąco – zapewniają w obu wydziałach. Naczelnicy dają jednak nadzieję, że jeśli wirus nie będzie atakował sprawy komunikacyjne będą załatwiane z co najwyżej kilkudniowym oczekiwaniem.
Z rejestracją pojazdów był problem od lat. Wcześniej kolejkę wydłużali rejestrujący na współwłasność z obywatelami zza wschodniej granicy. Takich spraw było tysiące. Potem zmieniły się przepisy i współwłasność przestała przynosić zyski. Sytuacja w wydziałach komunikacji niemal się unormowała i przyszła epidemia. Nie wpłynęła ona na ilość spraw, a nawet nieznacznie zwiększyła liczbę przerejestrowywanych aut, ale wysyła na wolne pracowników.
Jak się zapisać?
W powiecie przeworskim wizyta w wydziale komunikacji jest możliwa po uprzednim zarezerwowaniu terminu. Można to zrobić przez stronę internetową powiatu przeworskiego lub wykorzystując portale www.esp.pwpw.pl, https://obywatel.gov.pl, e-PUAP. Jeśli ktoś woli wykorzystać tradycyjne sposoby to może złożyć wniosek w biurze podawczym starostwa lub wysłać go tradycyjną pocztą.
W powiecie jarosławskim jest podobnie. Kolejkę można zarezerwować przez stronę : rezerwacje.jaroslawski.pl, można umówić się telefonicznie, zostawić zgłoszenie w biurze podawczym lub skrzynce przed wejściem do starostwa. Dostępne są również portale ogólnopolskie.
Rezerwacja internetowa w powiecie jarosławskim jest dostępna całą dobę. W ostatni czwartek wolne terminy były od 27 kwietnia. W powiecie przeworskim okienko rejestracyjne jest otwierane każdego dnia na określoną liczbę spraw. W poprzednim tygodniu około godz. 9 już było zamknięte i na wpisanie się do kolejki trzeba było czekać do następnego dnia.
Obojętnie w jakiej formie zostanie przekazane zgłoszenie pracownicy wydziału kontaktują się ze zgłaszającym i umawiają wizytę na konkretny dzień i godzinę. Dlatego w każdym przypadku ważne jest pozostawienie kontaktu.
Numery telefonów oraz adresy e-mail są dostępne na stronach internetowych obu powiatów.
erka