Tu na chwilę zapomnisz o monotonii życia – pisze pani Jasia z Dziennego Domu Senior+ w Jarosławiu w swoim wierszu „Nasz drugi dom”. Na początku października odbyły się dni otwarte w jarosławskich placówkach „Senior+” , które pozwoliły zapoznać się z codziennymi zajęciami podopiecznych tych placówek.
– Dni otwarte miały pokazać jak wyglądają nasze placówki, codzienne zajęcia, aktywność
i wszelkiego rodzaju działania – mówi Grażyna Gwóźdź, kierownik domów„Senior+” w Jarosławiu. – Uczęszczają do nas seniorzy posiadający różnorodne zainteresowania, takie jak historia, szachy, sztuka, rysunek, rękodzieło, poezja. Atmosfera w naszych domach jest naprawdę wyjątkowa – dodaje. – Mamy obecnie zwariowany czas, ale gdy tylko tu przyjdę wyciszam się, czuję odprężenie i spokój, tak jakby tu był zupełnie inny świat. Przepracowałam 40 lat w ruchu i ten spokój bardzo mi odpowiada – mówi pani Grażyna, podopieczna domu przy Placu Mickiewicza. – Różnorodność zajęć nie pozwala nam się nudzić – dodaje.
Codzienność
W Jarosławiu działają dwa domy i dwa kluby dla seniorów. Dzienne domy dysponują 20 miejscami, natomiast kluby 15. W każdej placówce panuje rodzinna atmosfera i dobry kontakt między uczestnikami programu Senior+. Co dzień organizowane są różne zajęcia, które pozwalają seniorom nie tylko rozwijać swoje pasje, ale także dbać o zdrowie. Nad tym czuwa wykwalifikowana kadra opiekunów oraz specjaliści w tym m. in. fizjoterapeuta, pielęgniarka, dietetyk, psycholog oraz instruktor teatralno-muzyczny. Zajęcia odbywają się w przystosowanych
i wyposażonych pomieszczeniach, ponadto do domu seniora przy ul. Dolnoleżajskiej przylega teren zielony z przydomowym ogródkiem. W ramach zajęć zorganizowano podopiecznym kurs komputerowy i Nordic Walking, a podczas regularnie odbywających wycieczek seniorzy odwiedzili jak m.in. Zamość, Bolestraszyce, Bóbrkę, karpackie uzdrowiska oraz Rudnik nad Sanem i Ulanów gdzie wzięli udział w spływie galarami flisackimi po Sanie. Ponadto uczęszczają do teatru, kina, galerii (np. Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki) oraz aktywnie biorą udział w życiu społeczno-kulturalnym miasta.
Plany
W przyszłości planowane są kolejne wycieczki i spotkania z ciekawymi osobami. Ważnym wydarzeniem będzie Ogólnopolski Dzień Seniora 14 listopada.Wyjątkowym wydarzeniem zapowiada się wydanie książki pt. „Krzyże i kapliczki” autorstwa śp. Józefa Miszczuka, pochodzącego z Wołynia seniora, który nie tylko był związany z placówką przy ul. Dolnoleżajskiej, ale też inicjatorem jej powstania.
– Bardzo cieszy mnie fakt, że seniorzy doceniają naszą działalność i starania oraz chętnie angażują się w życie placówek – mówi Grażyna Gwóźdź.
Sebastian Niemkiewicz