Dochody zrównoważą wydatki

Date:

Przyjęty na bieżący rok budżet Gminy Roźwienica zakłada, że wpływy do gminnej kasy wystarczą na pokrycie wydatków. Nie będzie deficytu i konieczności starania się o kredyt.

 

W ciągu tego roku do kasy gminnej ma wpłynąć ponad 32 mln zł. Wydatki przewidziano na poziomie 31,5 mln zł. Około pół mln zł pójdzie na spłatę wcześniejszych kredytów i pożyczek. – Zadłużenie gminy wynosi około 10 mln zł. Roczny koszt kredytów to 270 tys. zł. Możemy spokojnie je spłacać bez uszczerbku dla samorządu. Warto zauważyć, że dzięki temu, iż we wcześniejszych latach wsparliśmy się pożyczkami cała gmina ma potrzebną infrastrukturę. Wszędzie doprowadzony jest wodociąg i kanalizacja. Pozostaje uzupełnianie sieci w miejscach przeznaczonych pod nowe budownictwo i jej utrzymywanie – podkreśla Tomasz Kotliński, wójt gminy Roźwienica.

Rozdział gminnych pieniędzy wygląda podobnie jak w innych samorządach. Najważniejsze pozycje to oświata, gdzie zaplanowano wydatki na poziomie 11,5 mln zł. W tym ponad 6 mln zł będzie pochodzić z subwencji. Resztę dołoży gmina. Drugim pod względem wydatków działem budżetu są wydatki związane ze świadczeniami rodzinnymi. One pochłoną prawie 11 mln zł. Niemal 3,5 mln zł będzie kosztować utrzymanie administracji. W tym 800 tys. zł przeznaczono na inwestycje w siedzibę gminy. 1,1 mln zł będzie kosztował wywóz odpadów komunalnych, a ponad 700 tys. zł gospodarka ściekowa. Na utrzymanie i drobne remonty wiejskich domów kultury przeznaczono 415 tys. zł. Dofinansowanie klubów sportowych i utrzymanie boiska Orlik zamknie się w kwocie 170 tys. zł.

Na fundusz sołecki przeznaczono prawie 400 tys. zł. Są to pieniądze przekazywane do każdej miejscowości. O ich sposobie wydatkowania decyduje wiejski samorząd. Kwota zależy od liczby ludności. Do Bystrowic trafi 33,3 tys. zł. Do Cząstkowic – 31,6 tys. zł. Do Chorzowa – 21,8 tys. zł. Do Czudowic – 20,5 tys. zł. Do Mokrej – 23,3 tys. zł. Do Roźwienicy – 45,5 tys. zł. Do Rudołowic – 48,2 tys. zł. Do Tyniowic – 33,6 tys. zł. Do Węgierki – 48,2 tys. zł. Do Więckowic – 19,5 tys. zł. Do Woli Roźwienickiej – 34,2 tys. zł i do Woli Węgierskiej – 39,8 tys. zł.

– Główne zadania inwestycyjne to dokończenie modernizacji siedziby gminy oraz rozbudowa sieci wodnej i kanalizacyjnej na obszarach włączanych pod budownictwo jednorodzinne. Ważnym zadaniem jest modernizacja dróg gminnych oraz współudział w budowie chodników na drogach powiatowych. Zamierzamy również przygotować projekt pod nową oczyszczalnię ścieków. Liczymy także na uruchomienie unijnych pieniędzy. Zarówno ze wsparcia gospodarki w związku z pandemią COVID-19, jak też z nowym budżetem UE – podsumowuje wójt.

erka

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...