Dotacje przyznane i nic się nie robi

Date:

Rok temu Jarosław dostał 23 miliony dotacji na realizacje trzech strategicznych zadań. Wsparcie pokrywało 94% kosztów tych inwestycji. Miasto miało dodać tylko 1,25 mln zł. Do dzisiaj żadna budowa nie ruszyła, a co gorsze okazuje się, że pomoc finansowa przyznana w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych zamiast pokryć lwią część wydatków wystarczy na znacznie mniej.

 

O tym, że Jarosław pozyskał blisko 23 miliony złotych dofinansowania na realizację kilku kolejnych dużych inwestycji informował burmistrz Waldemar Paluch podczas briefingu nad Sanem w marcu ubiegłego roku. Towarzyszyła mu minister Anna Schmidt. Usłyszeliśmy wtedy, że ruszy budowa długo oczekiwanych, wymarzone przez mieszkańców bulwarów nad Sanem, przebudowa i remont ulicy bocznej do Pogodnej i ul. Letniej, a także przebudowa ulicy Tarnowskiego.

Dofinansowanie na Bulwary nad Sanem wyniosło 6 mln 460 tys. złotych, przy całkowitej wartości inwestycji na poziomie 7 mln 178 tys. złotych. Na przebudowę ul. Jana Tarnowskiego i uporządkowanie gospodarki ściekowej miasto dostało 13 mln 613 tys. złotych, przy całkowitych kosztach szacowanych na 14 mln 330 tys. złotych. Budowa bocznej ulicy Pogodnej i ul. Letniej miała kosztowac 2 mln 953 tys. złotych. Tu dofinansowanie wyniosło 2 mln 805 tys. złotych.

– Łącznie trzy inwestycje opiewają na 24,5 mln zł, a dofinansowanie to kwota 22 mln 800 tys. zł, co stanowi około 94 procent dofinansowania – podkreślał przed rokiem burmistrz Jarosławia, dziękując minister A. Schmidt za wkład w pozyskanie środków na rozwój infrastruktury.

 

Za bardzo podrożały

– Wszystkie trzy inwestycje są na etapie wyłanienia wykonawców w postępowaniach przetargowych. Niestety, biorąc pod uwagę znaczący wzrost cen spowodowany najwyższą od 25 lat inflacją, zainteresowane wykonawstwem firmy składają oferty z dużo wyższą kwotą, niż ta zaplanowana w budżecie, oparta na kosztorysie inwestorskim. Przetarg na budowę Bulwarów nad Sanem ogłaszany był i unieważniany z tego powodu 2 razy, obecnie ogłoszony jest po raz trzeci, przetarg na realizację ul. Bocznej Pogodnej i Letniej ogłaszany i unieważniany był z tego powodu już 3 razy i obecnie trwa 4 postępowanie przetargowe na tę inwestycję, zaś przetarg na przebudowę ul. Tarnowskiego ogłoszony i unieważniony był raz – wyjaśnia Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Burmistrza Jarosławia.

Mieszkańcy Jarosławia, którzy wiosną ubiegłego roku spodziewali się, że niedługo ruszy budowa bulwarów i przebudowa ulic muszą poczekać. Na razie ogłaszane są kolejne przetargi, które też generują koszty. Władze Jarosławia liczyły, że wybudują niemal wszystko za dotacyjne pieniądze, a może się okazać, że wystarczy ich tylko na połowę, zamiast na 94%.

erka

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...