Drewniane stoiska będą przeniesione

Date:

Cztery kontrowersyjne pod wieloma względami drewniane stoiska stojące wzdłuż ekspozycyjnej ściany jarosławskiego ratusza mają docelowo zmienić miejsce. Z wyjaśnień służb Burmistrza Jarosławia można wnioskować, że miejsce ich ustawienia od początku było tylko chwilowe, chociaż w ubiegłym roku tłumaczono, iż pawilony stoją przy wybudowanych na ich potrzeby studniach medialnych.

 

Dyskusje o formie, położeniu, a przede wszystkim o cenie czterech stoisk pojawiły się już w momencie ich ustawiania. Wynoszący prawie 700 tys. zł koszt wydawał się mieszkańcom niebotyczny. Zamiar ich rozstawiania tylko na imprezy, co najmniej nieprzemyślany, a forma nie wpisująca się w architekturę. Pawilony stanęły prawie rok temu i w tym czasie wykorzystano przez kilka dni dwa z nich.

Niedługo po ustawieniu stoisk pytaliśmy, dlaczego wybrano takie miejsce i czy służby konserwatorskie wydały zgodę na taki rodzaj architektury w rejonie Parku Kulturowego. Poinformowano nas wtedy, że stoiska nie są trwale związane z gruntem. Będą przystosowane do niesprzyjających warunków atmosferycznych, ale nie do stałego funkcjonowania w okresie zimowym. Mają być wykorzystywane w celach handlowych, wystawienniczych, tematycznych i do organizacji wydarzeń kulturalno – turystycznych. Zapewniono też, że ustawienie stoisk zostało zaakceptowane przez Konserwatora Zabytków, a stoją tam gdzie przygotowano dla nich specjalne studnie z mediami, w których znajdują się instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczna, niezbędne do funkcjonowania stoisk. Wyjaśniono także, że przynajmniej na razie nie jest przewidywana zmiana lokalizacji stoisk, ani ich demontaż.

Ponieważ ostatnio zaczęły krążyć nieoficjalne informacje, że pawilony stoją nie tam, gdzie chce konserwator, zapytaliśmy powtórnie, czy służby konserwatorskie mają uwagi do ich posadowienia stoisk i zostaną one zdemontowane.

– Wygląd i lokalizacja stoisk zostały pozytywnie uzgodnione przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w 2021 roku. Mogą one być ustawione w obecnym miejscu czasowo, dlatego po zakończeniu inwestycji, planuje się zmianę ich lokalizacji w obrębie płyty Rynku, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu ze służbami konserwatorskimi. Stoiska wystawiennicze nie są trwale związane z gruntem, ale ze względu na znaczne koszty związane z ich ewentualnym demontażem i wywozem oraz ryzykiem uszkodzenia niektórych elementów, zasadnym jest przestawienie całych elementów stoisk, bez konieczności ich rozbiórki, w inną część płyty Rynku, po zakończeniu II etapu jej modernizacji, który planowany jest na październik 2023 roku – dopowiada Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Burmistrza Jarosławia.

Wynika z tego, że pawilony stoją tylko chwilowo, a studnie medialne zostają na zawsze.

erka

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...