Dworzec nabiera blasku

Date:

Już niedługo zostanie zakończony remont dworca kolejki wąskotorowej „Przeworsk Wąski”. Efekty prac są już widoczne, zwłaszcza na zewnątrz, ale na otwarcie obiektu poczekać musimy do maja.

 

„Rewitalizacja Kolei Dojazdowej Przeworsk Wąskotorowy – Dynów” jest obecnie największą inwestycją Powiatu Przeworskiego, który kompleksowo podchodzi do remontu kolei wąskotorowej. Realizowane i planowane inwestycje obejmują nie tylko modernizację torowiska, ale również niezbędną infrastrukturę wraz z budynkami lokomotywowni, hali napraw i budynków dworców kolejowych. Wszystko po to, by ponad stuletnia kolejka wąskotorowa odzyskała dawną świetność.

Odnowa budynku dworca kolejki wąskotorowej w Przeworsku rozpoczęła się w ubiegłym roku. Zakres prac budowlanych obejmował budynek dworca oraz teren wokół niego. Prace polegały m.in. na wymianie dachu, stropów, rozbiórce ganku, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, wykonaniu schodów wewnętrznych i zewnętrznych oraz platformy dla niepełnosprawnych, izolacji fundamentów oraz remoncie elewacji. Zmieniło się również otoczenie stacji, w tym nowy peron wraz z małą architekturą i parkingiem. Dzięki temu budynek wpisze się w architekturę pozostałych dworców na trasie PKD – w Kańczudze i Dynowie. Wyremontowane wnętrza zyskają nową funkcjonalność i przeznaczenie. Będzie się w nich znajdowała siedziba Przeworskiej Kolei Dojazdowej, sala wystawowa i punkt obsługi podróżnych. Obecnie inwestycja jest na etapie prac wykończeniowych wewnątrz budynku. Otwarcie dworca planowane jest w maju. Całkowita wartość robót to blisko 1 mln 950 tys. zł.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Przeworsku, w ramach rewitalizacji PKD obecnie prowadzone są też prace polegające na przebudowie torowiska na odcinku Jawornik Polski – Dynów. Na rozstrzygnięcie czeka przetarg na remont dworca w Kańczudze, następnie przyjdzie czas na dworzec w Hadlach Szklarskich.

 

DP

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...