Dyrektor muzeum odwołany

Date:

– Z dniem 30 czerwca b.r. odwołaliśmy Łukasza Zagrobelnego z funkcji dyrektora Muzeum Kamienica Orsettich – poinformował starosta Stanisław Kłopot na ostatniej sesji Rady Powiatu Jarosławskiego. Zapewniał również, by decyzji Zarządu Powiatu nie wiązać z toczącym się sporem między starostwem a Urzędem Miasta w Jarosławiu w sprawie Podziemnej Trasy Turystycznej leżącej częściowo w obrębie muzeum. Obowiązki szefa placówki przejął Konrad Sawiński, dotychczasowy pracownik starostwa.

 

Atmosfera wokół Ł. Zagrobelnego gęstniała od kilku miesięcy. Jednym z głównych powodów były trudności z porozumieniem w sprawie funkcjonowania przejścia podziemnego między władzami miasta, które jest właścicielem Podziemnej Trasy Turystycznej a starostwem, czyli właścicielem muzeum. Wśród lokalnych samorządowców upatrywano przynajmniej części winy w osobie dyrektora muzeum, a były też zdania, że Ł. Zagrobelny jest kulą u nogi w negocjacjach. W kwietniu b.r. pojawił się, przedstawiony oficjalnie na sesji Rady Powiatu Jarosławskiego, zarzut nieudolności w kierowaniu placówką oraz stosowanie mobbingu w stosunku do podległych pracowników skierowany w stronę dyrektora Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu. Starosta Stanisław Kłopot zapewniał wtedy, że sprawa jest badana przez powołaną do tego celu komisję. – Jeśli w dalszym ciągu dyrektor muzeum będzie nieudolnie próbował negocjować umowę dotycząca funkcjonowania przejścia podziemnego, to decyzję o jego losach powinien podjąć zarząd powiatu. Chociażby zwiesić dyrektora w wykonywaniu obowiązków – mówił wtedy radny Tomasz Kulesza. O doniesieniach dotyczących mobbingu wspominali też inni radni. Na kolejnej sesji znowu poruszano temat sporu, ale zdanie radnych o dyrektorze muzeum było już stonowane, a nawet trafiły się pochwały.

Problem funkcjonowanie przejścia był jednak nadal nierozwiązany, ale traktowano go bardziej jako spór między starostwem a miastem. Osoba szefa muzeum pojawiała się, ale bardziej jako strona uczestnicząca w rozmowach. Decyzje o zapisach umowy zapadały na poziomie powiatu.

We wtorek, 28 czerwca radni powiatu jarosławskiego usłyszeli od starosty, że zgodnie z decyzją Zarządu Powiatu Jarosławskiego Ł. Zagrobelny kończy swoje urzędowanie na fotelu dyrektora muzeum. Starosta zapewnił, że konkurs na następcę zostanie ogłoszony w miarę szybko, a dwa dni później ukazała się informacja, że na czas bezkrólewia muzeum będzie zarządza Konrad Sawiński, główny specjalista ds. komunikacji medialnej w Starostwie Powiatowym.

Z wypowiedzi starosty wynikało, że odwołanie dyrektora nie wiązało się z problemami w porozumieniu między miastem a powiatem w sprawie podziemnej trasy.

Ł. Zagrobleny został powołany na funkcję dyrektora Muzeum kamienica Orsettich w Jarosławiu początkiem 2018 r. w wyniku postępowania konkursowego. Wcześniej był pracownikiem wydziału promocji i rozwoju Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

– Od 1 lipca 2022 r., został mi przydzielony przez Zarząd Powiatu inny zakres odpowiedzialności – informował K. Sawiński dziękując mediom za dotychczasową współpracę. Wspomniał także, że przechodzi do muzeum.

Odwołanie dyrektora muzeum było zaskoczeniem przynajmniej dla części związanych z samorządem osób. On sam przebywa na zwolnieniu lekarskim. Telefon miał wyłączony. Wśród komentujących pojawiały się różne zdania. Od stwierdzenia, że został kozłem ofiarnym w sporze między burmistrzem a starostą, przez podejrzenie, że stracił stołek w trakcie przeformowań politycznych, do określeń typu – muszą bardziej swojego ulokować.

erka

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...