Dzień Matki dawniej

Date:

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Dzień Matki. Tego dnia składamy życzenia naszym mamom, wspominamy przeżyte z nimi chwile. Przeworskie muzeum w swoich mediach społecznościowych podzieliło się ciekawostką związaną z tym świętem.

 

O tym, jak Dzień Matki obchodzono kiedyś mówią nam m.in. wpisy z Kroniki pięcioklasowej szkoły męskiej w Przeworsku od roku 1915 roku, założonej przez Adama Wojdałowicza:

„W dniu 8. czerwca 1933 roku urządzono Dzień Matki w tutejszej szkole. W pięknie udekorowanej sali zebrały się zaproszone matki, do których przemówił Kierownik szkoły, a następnie młodzież wykonała okolicznościowe produkcje deklamacyjno-chóralne. W końcu młodzież obdarzyła swoje matki bukietami kwiatów w dowód czci i głębokiej synowskiej wdzięczności.”

 

„Z powodu kanonicznej wizytacji tutejszej parafii i przygotowaniem młodzieży szkolnej do sakramentu bierzmowania musiano Dzień Matki w tym roku przełożyć dopiero na 18. czerwca 1939. Urządzeniem tej imprezy zajęła się P. Hanuszówna ze Szkolnym Kołem P.C.K. Na program tej imprezy, którą urządzono na boisku szkolnym złożyło się przemówienie P. Jana Lwa, deklamacje, dialogi i obraz sceniczny w jednej odsłonie. P. Michał Smyka przygotował kilka okolicznościowych pieśni z chórem międzyklasowym, których wykonanie wypadło bez zarzutu, a przyjęte zostało przez matki z dużym uznaniem za pracę i uświetnienie zgotowanej im przez szkołę owacji.” (Kronika pięcioklasowej szkoły męskiej w Przeworsku od roku 1915. Założył Adam Wojdałowicz)

 

źródło: Muzeum w Przeworsku

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...