Dzień Sybiraka

Date:

We wtorek, 20 września pod pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą sowieckiej napaści na Polskę.

 

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w Kościele pw. Bożego Ciała w Jarosławiu w intencji zmarłych Sybiraków i pozostałych na Syberii, zmarłych w ojczyźnie oraz żołnierzy, którzy swe życie oddali na wszystkich frontach świata. Po nabożeństwie uczestnicy tej uroczystości udali się na Pl. ks. Piotra Skargi pod Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej, gdzie po wciągnięciu flagi na maszt odbyły się okolicznościowe przemówienia.

– Pamięć o przeszłości jest wielką wartością i mądrością narodu, bo dzięki niej możliwe jest pielęgnowanie tradycji. Od ponad dwustu lat słowo Syberia ma dla Polaków szczególny wydźwięk. Tragiczny los pokoleń Polaków ostatnich dwóch wieków spowodował , że Syberię nazwano Golgotą wschodu, krainą, gdzie nie ma nadziei. Są wśród nas dziś Ci, którzy doświadczyli okrucieństwa zsyłki. Dziękujemy za Waszą wierność i oddanie Polsce, pomimo cierpienia i upokorzenia na nieludzkiej ziemi. Dziękujemy za to wszystko, bo z tego zrodziła się wolna Polska, a wy jesteście nestorami tej wolności – mówił burmistrz Waldemar Paluch podczas uroczystości.

Witold Garczyński, prezes Oddziału Związku Sybiraków podziękował wszystkim za udział w uroczystości, a ppor. Maciej Kołodziej odczytał apel pamięci, po którym oddana została salwa honorowa. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Na zakończenie odegrano „Hymn Sybiraków” – upamiętniający zarówno wywiezionych, jak i deportowanych z rozkazu władz radzieckich.

 

Opr. EK, fot. UM

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...