Ekologiczne inwestycje w gminie Radymno

Date:

Dzięki umowom podpisanym 10 sierpnia między gminą Radymno a firmą Ekologika Sp. z o.o. uda się zamontować 778 instalacji odnawialnych źródeł energii. Wcześniej, 24 lipca br. została podpisana umowa z firmą FlexiPower Group Sp. z o.o., która będzie montować w gospodarstwach mieszkańców gminy Radymno panele fotowoltaiczne oraz panele solarne. W skład instalacji mogą wejść pompy ciepła, kotły na biomasę, panele solarne oraz fotowoltaiczne.

 

Do projektu pn. ”Montaż odnawialnych źródeł energii tj. kolektorów słonecznych, pomp ciepła typu powietrze, paneli fotowoltaicznych oraz kotłów biomasowych dla gospodarstw indywidualnych w gminie wiejskiej Radymno” wpłynęło około 800 zgłoszeń. Chętni będą zobowiązani do opłacenia wkładu własnego w wysokości 16% wartości instalacji plus wartość podatku VAT. Kwota będzie wahać się w przedziale od 3 do 5 tysięcy złotych.

W pierwszej kolejności prace zostaną wykonane w gospodarstwach, które zadeklarowały chęć montażu dwóch rodzajów instalacji. W sierpniu rozpoczną się wizje lokalne u mieszkańców chętnych na pompy ciepła i kotły na biomasę. Analogiczne działania dotyczące paneli solarnych i fotowoltaicznych mają zacząć się we wrześniu. Początek prac montażowych planowany jest na IV kwartał br., a ich zakończenie przewidziane jest na maj 2021.

 

Łączna wartość projektu to około 10 milionów złotych, z czego ponad 8 milionów pochodzi z dofinansowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W wyniku jego realizacji uda się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o nawet ponad dwie tony ekwiwalentu CO2/rok. Ilość energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii wzrośnie o około trzy i pół tysiąca MWh./rok. Oszczędności dla gospodarstw domowych zależne będą od ich specyfiki, ale jak informuje Urząd Gminy Radymno, mogą one wynosić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Jakub Rzeźnik, fot. UG Radymno

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...