Eksperymenty w tuligłowskiej szkole

Date:

Trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej im. ks. Bronisława Markiewicza w Tuligłowach pokazali, że potrafią i lubią eksperymentować, badać i odkrywać. Swoje pasje realizują w kole naukowym Mali Odkrywcy, a na co ich stać pokazali w zorganizowanym dla szkolnej społeczności pokazie doświadczeń i eksperymentów.

Odkrywcy z Tuligłów chcą iść tropem polskiego wynalazcy, ojca przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza, a uczestnictwo w VI edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy” i rywalizacja o tytuł „Naukowej Szkoły Ignacego” jest podsumowaniem dotychczasowych działań szkolnego koła. Organizatorem programu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a patronem honorowym Ministerstwo Edukacji Narodowej.

– Głównym celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Tematyką obecnej edycji są podróże badawcze i nawigacja, początki lotnictwa, mózg, nauka i informacje, badania przyrody, wielkie konstrukcje i maszyny proste, przemijający czas, kosmos i wynalazki Ignacego Łukasiewicza – wymienia Elżbieta Potoniec, wychowawczyni odkrywców z Tuligłów.

Młodzi badacze zorganizowali we wtorek, 10 maja, Dzień Naukowca. Na apelu, w którym oprócz społeczności szkolnej gościli rodziców oraz Witolda Szajnego, wójta gminy Rokietnica i Annę Bąk z Centrum Kultury i Promocji w Rokietnicy przypomnieli postać I. Łukasiewicza pokazując życie i działalność pioniera przemysłu naftowego. Uczniowie zaprezentowali też czym zajmują się na spotkaniach Małych Odkrywców. Było też podsumowanie konkursu plastycznego „Ekowynalazki”. Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy z rąk Anny Stec, dyrektor szkoły w Tuligłowach. Uczestnicy konkursu przygotowali również wystawę „Bez nich rzeczywistość byłaby inna”, prezentującą wybitnych polskich naukowców oraz prace uczniów wykonane w ramach programu. Ostatnim punktem uroczystości, który wywołał wiele radości był pokaz doświadczeń i eksperymentów uczniowskich.

erka/org.

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...