Eksponaty z jarosławskiego muzeum na portalu wirtualnego Muzeum Dziedzictwa Kresów

Date:

Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu razem z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, oddziałem jarosławskiej placówki włączyło się w wielką akcję digitalizacji eksponatów na potrzeby wirtualnego Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.

 

– Sfotografowano i zeskanowano aż 287 obiektów, zarówno tych przechowywanych w Jarosławiu, jak i znajdujących się na co dzień w naszym oddziale – mówi dr Marcin Burghardt, kierownik Działu Zbiorów i Badań jarosławskiego muzeum. Oprócz doskonałej jakości fotografii eksponatów, na stronie wirtualnego Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej znalazły się także ciekawe informacje o ich historii, pochodzeniu czy technice wykonania.

W zbiorze zdigitalizowanych zabytków znalazły się między innymi oryginalne meble i wyposażenie pałacu w Zarzeczu, pamiętające czasy pierwszej właścicielki hrabiny Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, oraz XVI- i XVII-wieczne portrety właścicieli Jarosławia – Zofii z Odrowążów Tarnowskiej Kostkowej, księżnej Anny Ostrogskiej czy hetmana Jana Karola Chodkiewicza.

– Jako pierwsze na portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej trafiły XVIII-wieczne portrety szlachciców z rodów Rościszewskich i Jastrzębskich, właścicieli nieistniejącego już dworu w Żurawiczkach koło Przeworska. Jest też kolekcja ponad stuletnich rysunków Jana Sasa-Zubrzyckiego, na których uwieczniono między innymi zabytkowe detale architektoniczne jarosławskiej starówki – wylicza M. Burghard, zapewniając że wpisy poświęcone kolejnym eksponatom będą sukcesywnie ukazywać się na stronie internetowej, a współpraca z portalem pozwoli lepiej rozpropagować ciekawe zabytki jarosławskiej placówki.

Dyrektor jarosławskiego muzeum Konrad Sawiński dodaje, że już w najbliższych miesiącach plaówka przygotuje jeszcze jedną gratkę dla miłośników historii ziemi jarosławskiej. Ruszy bowiem długo wyczekiwany wirtualny katalog zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Projekt będzie swego rodzaju wzbogaceniem rozpoczętych działań związanych z digitalizacją.

Digitalizacja i udostępnienie wybranych eksponatów z kilkudziesięciu tysięcy muzealiów znajdujących się w zbiorach jarosławskiej placówki to projekt przewidziany na wiele lat.

erka/Fot. E. Sieradzka

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...