Euroregionalne Dni Jakubowe

Date:

Po raz VI w Gminie Przeworsk odbyły się Euroregionalne Dni Jakubowe, których celem jest promocja wiedzy na temat Camino de Santiago – Drogi św. Jakuba, jako szlaku pątniczego i pierwszego Europejskiego Szlaku Kulturowego. W ubiegłych latach organizatorzy walczyli z deszczem, tym razem pogoda dopisała.

W sobotę, głównym wydarzeniem dnia była wizyta marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek wraz z parlamentarzystami: posłem do Parlamentu Europejskiego Bogdanem Rzońcą, posłem na Sejm Tadeuszem Chrzanem oraz wicewojewodą Podkarpackim Radosławem Wiatrem i starostą przeworskim Bogusławem Urbanem. Tego samego dnia odbył się V Jakubowy Rajd Rowerowy, w którym uczestnicy pokonali trasę ponad 40 km zaczynającą się w Grzęsce, a kończącą w Nowosielcach. Kolejną atrakcją, tym razem dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia były biegi po „Muszlę Św. Jakuba” na dystansie 400 m i 800 m. Muzycznym akcentem sobotniego świętowania były występy artystyczne: Chóru „Veritas” z Nowosielec oraz solistów z Zespołu wokalno-instrumentalnego „Bella Voce” ze Studziana.

Niedzielę, drugi dzień Euroregionalnych Dni Jakubowych rozpoczęło poranne X Jubileuszowe Niedzielne Pielgrzymowanie. Grupa pielgrzymujących Podkarpacką Drogą św. Jakuba Via Regia na trasie Przeworsk-Łańcut zatrzymała się przy zabytkowym kościele pw. Św. Marii Magdaleny w Nowosielcach, gdzie historię parafii i kościoła przybliżył ks. proboszcz Piotr Walasz. Na pątników czekał również przygotowany przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich poczęstunek. Następnym punktem programu była msza św. z udziałem przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej Kosynierów z Ujeznej oraz pielgrzymów. Oprawę muzyczną zapewnił chór Veritas z Nowosielec pod dyrygenturą Tomasza Piątka. Po mszy delegacje z wójtem Gminy Przeworsk, Danielem Krawcem na czele, złożyły kwiaty pod Kopcem Wójta Michała Pyrza. Oddano też salwę honorową.

DP, fot. DP (7), GOK Przeworsk (4)

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...