Gmina Jawornik Polski wielkim placem budowy

Date:

W gminie Jawornik Polski trwają intensywne prace remontowe po czerwcowej powodzi błyskawicznej. Odbudowywane są drogi, mosty, przepusty oraz pozostała infrastruktura. Gmina jest jednym, wielkim placem budowy – mówi wójt Stanisław Petynia

 

Krajobraz gminy po pamiętnej nawałnicy powoli wraca do normalności. Na terenie Hadel Szklarskich kończy się remont drogi wojewódzkiej. W obecnej chwili zorganizowany jest tam objazd boczną drogą. Budowane są mosty i przepusty. Jednym z nich jest most w Manasterzu niedaleko szkoły, po którym można praktycznie już przejść na drugą stronę. – Najpierw musieliśmy wszystko wyczyścić. W korycie było, co tylko możliwe. Robiona jest konserwacja od spodu. Niektóre belki trzeba uzupełnić. Górna część jest robiona od nowa. Termin mamy do 15 grudnia, ale pewnie zrobimy wcześniej. Nad wszystkim czuwa wójt gminy, który chce jak najszybciej mieć to gotowe – mówi Stanisław Tompalski z firmy wykonującej remont. Prace związane z usuwaniem skutków powodzi trwają na różnych frontach. Widać już efekty.

– Jestem zadowolony z postępów prac. Praktycznie kończy się całkowita przebudowa mostu z nawierzchnią na drodze wojewódzkiej w Hadlach Szklarskich. Umacniane są skarpy przy drogach. Powiatowy most został zrobiony. Trzy mosty wybudowaliśmy własnymi siłami. Kładki i przejścia są ukończone. Wszystkie uszkodzone przepompownie już działają. Wielka tutaj pomoc finansowa napływająca od samorządów z całej Polski. Mogliśmy też dzięki niej zacząć odbudowę trzydziestu dróg gminnych. Linie energetyczne szybko zostały naprawione przez PGE. Wody Polskie również bardzo szybko zareagowały. Zaczęło się kompleksowe czyszczenie rzeki Mleczki. Prace już trwają. W tym roku planujemy również odbudować orlik w Manasterzu – relacjonuje wójt gminy Stanisław Petynia. Most łączący Manasterz z Hadlami Szklarskimi zbudowany przez wojsko będzie zabrany w grudniu. Sytuacja jest jednak pod kontrolą. – Posiadamy już projekt na nowy most. Mamy zabezpieczony wkład własny. Przetarg jest już rozstrzygnięty. Czekamy jeszcze na stosowne decyzje, by zacząć prace – tłumaczy wójt. Wiele prac popowodziowych na terenie gminy Jawornik Polski zostało już zakończonych. Inne są w trakcie realizacji, ale już widać metę.

 

Marcin Sobczak


 

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...