Będzie kościół na „Nowym Mieście”. W lipcu poświęcenie placu

Date:

W Jarosławiu będzie nowa świątynia. Ma powstać za parkiem na przedłużeniu ul. Hajnusa i Anny Jenke. Parafia już kupiła działkę. Trwa jej uprzątanie. Plac budowy będzie poświęcony w niedzielę, 18 lipca. Budowa ma ruszyć w 2023 r., ale ks. prał. Marian Bocho, proboszcz parafii pod wezwaniem Bożego Ciała przy jarosławskiej Kolegiacie nie wyklucza przyspieszenia terminu. – Metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal uznał, że świątynia w tej części Jarosławia jest potrzebna, dlatego podjęliśmy się tego zdania – mówi proboszcz.

 

Zaplanowana pod kościół działka nie przypomina na razie miejsca kultu religijnego. To część zakrzaczonego terenu położonego na przedłużeniu ul. Hajnusa. W ubiegłym tygodniu wierni razem z ks. Marianem Bocho wycinali samosiejki porastające obszar, na którym za kilka lat będzie kościół. – Działka ma powierzchnię 25 arów. To dość duży, wystarczający pod budowę świątyni obszar. Od strony os. Skarbowskiego sąsiaduje z działką miejską, na której ma powstać parking. Projektu kościoła jeszcze nie ma, ale ma być on świątynią filialną parafii p.w. Bożego Ciała przy jarosławskiej Kolegiacie. Będzie pod wezwaniem Dobrego Pasterza i Dobrego Łotra – wyjaśnia ks. M. Bocho. Wezwanie nawiązuje do patronów Archidiecezji Przemyskiej, wśród których jest św. Dobry Łotr.

Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Burmistrza Jarosławia potwierdza, że na miejskiej działce sąsiadującej z placem przeznaczonym pod budowę kościoła planowana jest budowa parkingu. Zaznacza, że zamiar budowy parkingu był rozważany niezależnie od planów parafii i poruszany znacznie wcześniej.

Mieszkający za parkiem na os. Skarbowskiego, Piłsudskiego, ul. Pogodnej, Hajnusa, części Grodziszczańskiej i w ich okolicach, mają dość daleko do kościoła. To im w pierwszym rzędzie ma służyć nowa świątynia. – Dzisiaj mamy tu zarośla, ale patrząc na plany rozwoju Jarosławia nowy kościół będzie leżał w centrum zabudowy rozrastającej się dzielnicy nazywanej już Nowym Miastem – tłumaczy proboszcz. Ks. M. Bocho zwrócił się do miasta o zgodę na zakup małej sąsiadującej z miejscem pod kościół działki. Jest to wąski pas gruntu z dość głębokim wąwozem. Uzupełniałby on kościelny plac.

 

Wotum i pomnik powołania pierwszej parafii

– Świątynia będzie wotum z okazji 50-lecia obecności Matki Boskiej w Jarosławiu. Odwiedziła nas wtedy w częstochowskim obrazie, a zakończenie peregrynacji przeżyliśmy w jarosławskiej Kolegiacie wspólnie z ówczesnym metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą i prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim. Kościół będzie też pomnikiem 700-lecia pierwszej parafii w Jarosławiu, która w 1323 r. już w mieście istniała – wyjaśnia ks. M. Bocho.

 

Świątynia na jarosławskim Nowym Mieście

Kmiecik przyznaje, że część miasta za parkiem dość intensywnie się rozwija. Powstają nowe bloki i domy jednorodzinne. Przebudowywana będzie część dróg. Powstaną nowe. Ten aspekt był brany pod uwagę przy rozważaniach dotyczących budowy kościoła i w znacznym stopniu zdecydował przy podjęciu decyzji. Z planów wynika, że za kilka lat w miejscu, gdzie dzisiaj rosną krzaki będzie nowy kościół. Pierwszy w granicach jarosławskiego Nowego Miasta. Obecnie w Jarosławiu mamy osiem parafii obrządku rzymskokatolickiego oraz jedną obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Oprócz kościołów parafialnych w mieście funkcjonują dwie świątynie rektoralne. Według danych statystycznych w 2019 r. miasto liczyło 37 tysięcy mieszkańców.

erka

 

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...