Jarosław ubiega się o dotację na tanie mieszkania

Date:

Samorząd Jarosławia wystąpił do Ministra Rozwoju i Technologii z wnioskiem o wsparcie w wysokości niemal 2,5 mln zł na budowę 60 mieszkań przeznaczonych do wynajmu. Rada Miasta zdecydowała, że taką samą kwotę przekaże na ten cel z budżetu Jarosławia. Budynek ma powstać w okolicy ul. Szarych Szeregów i Konfederackiej.

 

Planowany jest podpiwniczony, 5 kondygnacyjny budynek z instalacją fotowoltaiczną i pompami ciepła. Będzie w nim 60 mieszkań. Przewidziany jest też parking z 63 miejscami. Cała inwestycja ma zamknąć się w kwocie 24,5 mln zł. W koszty wliczono wszystkie nakłady obejmujące również przygotowanie całej infrastruktury. Inwestycja ma być zrealizowana w ramach programu budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Zanim jarosławscy radni przychylili się do uchwały pozwalającej na wystąpienie z wnioskiem do ministra o dofinansowanie dyskutowali dość długo zajmując się drugorzędnymi dla samej inwestycji sprawami. Niejasności tłumaczył wiceburmistrz Wiesław Pirożek. Wyjaśniał, że uchwała jest związana z dodatkowymi pieniędzmi na budowę mieszkań za parkiem i trzeba się spieszyć, bo chętnych jest dużo i może zabraknąć funduszy dla wszystkich. Radni dowiedzieli się także, że w spółce SIM Podkarpacie, do której wstąpił Jarosław o interesy miasta dba inżynier z Leżajska reprezentujący tam oba miasta.

Brakuje tanich mieszkań. Uchwałę podejmować i nie czepiać się – podsumowywała radna Dorota Batiuk-Jankiewicz i uchwałę podjęto.

 

SIM powołano do tanich mieszkań

Spółka SIM Podkarpackie działa w ramach Stworzenia Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Powstała w ubiegłym roku, a w jej skład wchodzi siedem podkarpackich gmin: Boguchwała, Jarosław, Sędziszów Małopolski, Leżajsk, Dynów, Nowa Sarzyna i Miejsce Piastowe. Udziałowcy zakładają, że spółka wybuduje 1200 mieszkań na wynajem z niskim czynszem oraz z możliwością dojścia lokatorów do własności wynajmowanego mieszkania. Tworząc spółkę zakładano możliwość rządowych dopłat do czynszu. Program budowy jest ukierunkowany przede wszystkim do osób młodych, wchodzących na rynek pracy, którzy często nie mogą liczyć na kredyt mieszkaniowy oraz dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Dzięki SIM gwarantem tego, że młode rodziny nie posiadające zdolności kredytowej będą mogły zamieszkać we własnym mieszkaniu są samorządy i skarb państwa.

Samorząd Jarosławia wszedł do SIM Podkarpacie z planem budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego na działkach nr 1467/6 i 1468, obręb 4 w Jarosławiu, przylegających do ulicy Szarych Szeregów.

 

Jeśli budowa tanich mieszkań ruszy, to można się spodziewać, że w lipcu 2024 r. pierwsi najemcy dostaną klucze. Złożony wniosek o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa obejmuje 10% wartości inwestycji. Jeśli dotacja zostanie przyznana, to nadzieja, że tanie mieszkania powstaną w najbliższych latach w Jarosławiu, może nabrać realnego wymiaru.

erka/Geoportal

 

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...