Jeszcze w tym roku ruszy budowa mostu na Sanie

Date:

Ogłoszony został przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej w Jarosławiu. Wszystko wskazuje na to, że budowa drugiego mostu na Sanie ruszy jeszcze w tym roku – tę dobrą dla mieszkańców Jarosławia i okolic nowinę przekazała Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 19 lipca. O szczegółach tej jakże ważnej dla miasta i powiatu inwestycji opowiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego oraz wojewoda Ewa Leniart.

 

– Jesteśmy na finale. Następuje ten długo oczekiwany przez wszystkich moment. Po zakończeniu całej procedury pozwoleń, dokumentacji niezbędnej do uruchomienia mostu możemy powiedzieć, że rozpoczynamy budowę – poinformowała A. Schmidt, dziękując wszystkim, bez których ta inwestycja nie byłaby możliwa. Szczególne podziękowania złożyła na ręce premiera Mateusza Morawieckiego, ówczesnego ministra rozwoju technologii Jerzego Kwiecińskiego, oraz obecnych na konferencji: marszałka W. Ortyla i wojewody E. Leniart.

Poseł A. Schmidt przypomniała, że decyzja o budowie drugiego mostu na rzece San zapadła w 2018 roku, tuż po uruchomieniu programu „Mosty dla Regionów”. Wniosek o dofinansowanie złożył marszałek W. Ortyl wraz z Zarządem Województwa Podkarpackiego. Później rozpoczęły się żmudne przygotowania, które trwały aż do tej pory. – Przeprawa mostowa budowana jest na szczególnym terenie, dlatego wymagało to szeregu działań, pozwoleń, uzgodnień – wyjaśniła A. Schmidt.

Pod koniec stycznia tego roku wojewoda E. Leniart, wydała decyzję o zezwoleniu na realizację tej inwestycji, a dwa miesiące temu Ministerstwo Infrastruktury zgodziło się na uruchomienie środków pod tę inwestycję. Od razu po tym, marszałek województwa podjął decyzję o uruchomieniu procedury przetargowej.

 

Marzenie mieszkańców wkrótce się ziści

Przetarg na wykonanie mostu ogłoszony został przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, który realizuje to zadanie z ramienia samorządu województwa.

Inwestycja dotyczy rozbudowy dwóch fragmentów drogi wojewódzkiej nr 865: odcinka Munina – Sobiecin (wraz z mostem na Sanie, rozbudową węzła w ciągu obwodnicy Jarosławia i rondem w Sobiecinie) oraz odcinka Sobiecin – Koniaczów wraz z rondem na istniejącej drodze nr 865 w Koniaczowie. Pierwszy odcinek wraz z mostem zostanie dofinansowany z budżetu państwa, drugi w całości finansowany będzie z budżetu województwa.

 

Blisko 200 mln zł

Nowy most na Sanie ma mieć najwyższą klasę obciążenia. Koszt budowy oszacowano na kwotę 196 mln zł, z czego 156 mln zł pokryje dotacja z budżetu państwa.

– To bardzo znacząca inwestycja, która nie tylko poprawi jakość życia mieszkańców, ale i wpłynie na bezpieczeństwo – mówi wojewoda E. Leniart. – Planowana kwota inwestycji początkowo opiewała na 120 mln złotych, dzisiaj mówimy już o prawie 200 mln złotych. Chcę zwrócić uwagę na to, że mimo wzrostu cen, zdecydowano, że inwestycja ta powstanie, a będzie kosztować 80 mln więcej! – wyjaśniła poseł A. Schmidt nadmieniając, że wiele osób ciągle nie dowierza, że ten most faktycznie powstanie. – To kwestia tygodni, kiedy wykonawca zostanie wyłoniony. Wtedy nastąpi ten przysłowiowy moment „wbicia łopaty” –   mówiła A. Schmidt.

W. Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego również przekonywał, że zależy mu na tym, aby ta inwestycja jak najszybciej powstała.

– Ogłosiliśmy przetarg, „jutro” podpisujemy umowę i nie ma żadnych przeszkód przeciwko temu, by ta inwestycja nie została zrealizowana. Pod koniec roku spotkamy się, wbijemy łopatę i rozpoczniemy fizyczną realizację tej inwestycji – mówił.

Budowa nowego mostu na rzece San ma się zakończyć w 2025 roku. Podczas konferencji zapewniano, że wszystko idzie zgodnie z harmonogramem prac. Nie ma tu mowy o żadnych opóźnieniach. Oprócz mostu w Jarosławiu na Podkarpaciu powstaną jeszcze dwa: w Sanoku i Stalowej Woli.

 

EK

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...