Jubileuszowe Święto Chleba

Date:

W minioną niedzielę na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku odbyło się XV Powiatowe Święto Chleba. Podczas wydarzenia tradycja mieszała się z nowoczesnością. Nie zabrakło tradycyjnych wypieków, a także innych atrakcji. Impreza przyciągnęła tłumy mieszkańców.

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. odprawiona w Bazlice pw. Ducha Świętego w Przeworsku. Później barwny korowód pod przewodnictwem Grupy Mażoretek „Finezja” oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tryńczy przeszedł ulicami miasta na teren parku. Tam odbyło się oficjalne rozpoczęcie Święta Chleba, a Część Chlebową przygotowała w tym roku Gmina Tryńcza. Nie zabrakło symbolicznego przekazania chleba oraz dzielenia się nim z zebranymi gośćmi. Po wystrzale z armaty rozpoczęły się występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się zespoły śpiewacze „Piganeczki”, „Studzieńczanki” oraz „Cantus” z Gorliczyny, a także zespół „Chrząszcze”. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Bavivas”. Cały czas można też było degustować wypieki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, zasilając tym samym puszki, do których trwała zbiórka pieniędzy na leczenie kilkumiesięcznej Poli chorej na SMA. W tegorocznym Święcie Chleba wzięło udział 35 KGW: Adamówka, Krasne, Białoboki, Dębów, Ostrów, Wolica, Hucisko Jawornickie, Hadle Szklarskie, Lipnik, Rączyna, Siedleczka, Sietesz, Żuklin, Bóbrka Kańczucka, Gorliczyna I, Gorliczyna II, Grzęska, Gwizdaj, Mirocin, Nowosielce, Rozbórz, Studzian, Ujezna, Urzejowice, Leżachów I, Pigany, Gorzyce, Jagiełła, Wólka Ogryzkowa, Tryńcza, Maćkówka I, Maćkówka II, Siennów, Zalesie i Żurawiczki. Swoje stoiska informacyjne miały też m.in. ZUS Oddział Rzeszów-Inspektorat w Przeworsku, ARiMR, KRUS, PODR w Boguchwale-Zespół Doradztwa w PRzeworsku. Chętni mogli zwiedzić Pałac Lubomirskich, Muzeum Pożarnictwa oraz wystawę czasową w Galerii Magnez pt. „Zespół Pałacowo-Parkowy w Przeworsku w obiektywie”. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez starostę przeworskiego Bogusława Urbana wraz z Zarządem Powiatu Przeworskiego przy udziale Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu przeworskiego oraz Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy.

 

DP

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...