Kapliczka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Szczytnej

Date:

Maj jest miesiącem szczególnym dla katolików. Poświęcony jest bowiem Maryji. W tym okresie przy kapliczkach odprawiane były i jeszcze nadal są nabożeństwa majowe. Mieszkańcy wsi spotykają się przy kapliczkach, krzyżach przydrożnych, figurach Matki Bożej i śpiewają pieśni na chwałę Niepokalanej Panienki.

Anielskie Twe lico

O Matko i Dziewico

Niech rozwesela nas

W strapienia każdy czas”

Ten fragment pieśni maryjnej „Anielskie Twe lico” dobrze komponuje się z historią kapliczki Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, która znajduje się w Szczytnej. Według przekazów fundatorce objawiła się Maryja i postanowiła wybudować kapliczkę. Powstała w ubiegłym wieku, w czasach PRL. Znajduje się ona na wzniesieniu za zabudową wiejską, przy polnej drodze w północnej części wsi. Skierowana jest frontem ku polom. Jest to murowana i otynkowana kapliczka, zbudowana na planie kwadratu, zwieńczona metalowym krzyżem. Otoczona jest niskim ogrodzeniem. W przeszklonej z trzech stron wnęce, w ołtarzyku ustawiona jest figurka Matki Bożej Niepokalanej. Przystrojona jest kolorowymi kwiatami, które zapełniają całe wnętrze. Oprócz figurki widzimy przewieszony różaniec, figurkę anioła oraz obrazek z papieżem św. Janem Pawłem II. – Kapliczkę tę ufundowała pani Aniela Kulikowska na swojej posesji. Znajduje się na uboczu, za domami, ale można dostrzec ją z drogi. Poświęcona jest Matce Bożej, która miała ponoć objawić się fundatorce – mówi pani Anna, mieszkanka Szczytnej.

Obiekt jest zadbany. Maryja z kapliczki spogląda na okoliczne pola i błogosławi miejscowym. Z miejsca tego rozciąga się ładny widok. Można odnaleźć tu ciszę i spokój nie tylko w majowe dni.

 

Marcin Sobczak

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...