Kapliczka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Urzejowicach

Date:

Kapliczka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Urzejowicach powstała w okresie, gdy zaczęto budowę murowanego kościoła w tej miejscowości czyli na początku XX wieku. Znajduje się przy głównej drodze z Przeworska do Kańczugi obok bocznej dróżki.

 

Wybudowana została w 1903 roku jako wotum dziękczynne za otrzymane łaski. Jest kapliczką typu domkowego z charakterystycznymi sterczynami usytuowanymi ponad pilastrami, a jej szczyt wieńczy ażurowy krzyż. Pomiędzy sterczynami w przeszklonej niszy umieszczona jest figurka św. Antoniego. We wnętrzu kapliczki znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, która ma nad głową wieniec z 12 gwiazd, a na rękach zapleciony różaniec. Obok tej figury znajduje się jeszcze jedna, mniejsza figura Matki Bożej wstawiona tam w późniejszym czasie.

– Kapliczkę tą wystawiła Marianna Orzechowska, która była bardzo pobożną osobą. Gdy zmarł jej mąż i została wdową, sama wychowywała pięcioro dzieci. Postanowiła wybudować kapliczkę co było bardzo kosztowne, jak na tamte czasy. Gdy kapliczka była już ukończona sprzedała korcową świnię i za te pieniądze kupiła figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, która znajduję się w środku kapliczki. Kupiła też figurę św. Antoniego, która jest u góry – mówi pani Emilia Cynk, prawnuczka Marianny Orzechowskiej.

Kapliczka ta była i jest ważnym miejscem dla mieszkańców Urzejowic.

– Dwa razy do roku przychodziła tu procesja, a na Niepokalane Poczęcie figura Matki Bożej była brana do naszego kościoła – dodaje pani Emilia.

Przydrożna kapliczka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Urzejowicach jest bardzo zadbana, a w planach mieszkającej nieopodal i opiekującej się tą kapliczką rodziny jest jej remont.

Marcin Sobczak

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...