Kapliczka Świętej Rodziny w Studzianie

Date:

Przy głównej drodze w Studzianie, naprzeciw miejscowej kaplicy, na prywatnej posesji znajduje się interesująca kapliczka. Pochodzi z początku XX wieku. Jest to murowana kapliczka wnękowa, zbudowana na planie kwadratu. W jej dolnej części mieści się tablica z bardzo ważnym napisem. Dowiadujemy się z niej kto jest fundatorem i kiedy powstała. Możemy wyczytać: „Właścicielem i fundatorem tej kaplicy jest Regina i Józef Superson. Dnia 1 czerwca 1905 r.” Środkowa, główna części kapliczki flankowana jest pilastrami. W przeszklonej wnęce najduje się obraz Świętej Rodziny. Całe wnętrze przystrojone jest kwiatami. W górnej części kapliczki, powyżej wnęki znajduje się jeszcze jedna tablica z pochwalnym tekstem dotyczącym Świętej Rodziny, oto jego treść:

Niebo i ziemie i wszystkie stworzenia,

wygłaszają wspólnie powitalne pienia.

Witaj Maryjo, Witaj Józefie i Jezu Dziecino,

Tobie cześć i chwała Najświętsza Rodzino.”

Obiekt posiada ozdobny, czterospadowy, blaszany daszek, który zwieńczony jest wydatnym krzyżem. Kapliczka z daleka rzuca sie w oczy, a to zasługa remontu jakiego się doczekała. – Ta kapliczka z zewnątrz została odnowiona z moich własnych środków finansowych. Zamówiłem wykonanie granitowych tablic z napisami, które obecnie są na elewacji. Wcześniej, oryginalnie tablice były z blachy. Obraz został odnowiony ze środków gminnych. Cieszę się, że udało się ją wyremontować. Teraz może spokojnie stać przez kolejne sto lat – mówi Antoni Żyła, sołtys Studzianu.

Kapliczka pięknie prezentuje się przy drodze, śmiało można nazwać ją okoliczną perełką. Święta Rodzina patronująca obiektowi, błogosławi mieszkańcom tej podprzeworskiej wioski.

 

Marcin Sobczak

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...