Każdy jest ważny

Date:

Każdy jest ważny – takie hasło przyświeca władzom Gminy Gać, która jest właśnie w trakcie realizacji dwóch ważnych dla mieszkańców inwestycji – Centrum Opiekuńczo-mieszkalnego w Ostrowie oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Gaci.

 

Całkiem niedawno pisaliśmy o otwarciu krytego kortu tenisowego w Gaci, inwestycjach drogowych oraz oddaniu kolejnego etapu budowy oczyszczalni ścieków w Mikulicach. Wszystkie te inwestycje są niezwykle potrzebne i ważne. Teraz, dzięki staraniom wójt Grażyny Pieniążek, gmina zyska w najbliższym czasie Centrum opiekuńczo-mieszkalne, które znajdzie miejsce w budynku starej szkoły podstawowej w Ostrowie oraz Środowiskowy Dom Samopomocy, zlokalizowany w budynku Uniwersytetu Ludowego na Gackiej Górce.

Grażyna Pieniążek uważa, że każdemu trzeba dać szansę na godne życie.

Pomoc dla autystyków

Swoje miejsce na Gackiej Górce znajdzie dwadzieścia osób, które w Środowiskowym Domu Samopomocy będą objęte wsparciem dla osób przewlekle psychicznie chorych, z zaburzeniami psychicznymi, w tym osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. Dom będzie jednostką organizacyjną pobytu dziennego o zasięgu lokalnym i ponadlokalnym. Będzie działał przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie, w tym co najmniej przez 6 godzin dziennie będą prowadzone zajęcia m.in. z fizjoterapeutą, psychologiem, pielęgniarką, instruktorem terapii zajęciowej, opiekunami. Uczestnicy zajęć będą korzystali też ze śniadań i obiadów. W znaczący sposób pozwoli to odciążyć choć na parę godzin dotychczasowych opiekunów takich osób, a im samym da szansę na usamodzielnienie się i bycie bardziej niezależnym od innych.

Chcemy, by osoby które będą tu przebywać zyskiwały nowe umiejętności, by potrafiły – mimo swoich ograniczeń – żyć w społeczeństwie. Takich osób nie możemy zostawiać samych sobie. One żyją wśród nas, nie zapominajmy o tym – mówi wójt Grażyna Pieniążek.

Pomoc dla ludzi to jedno, drugie to znalezienie zastosowania dla budynku. Uniwersytet Ludowy znajduje się w przepięknym i spokojnym otoczeniu, co też nie jest bez znaczenia w terapii osób ze spektrum autyzmu. Na powstanie Środowiskowego Domu Samopomocy w Gaci Gmina wnioskowała o dotację z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 220 tys. zł, z czego 100 tys. zł przeznaczono na środki remontowe, a pozostałe 120 tys. zł – na zakup niezbędnego wyposażenia.

 

Nie burzyć, a budować

Mieszkańcom przysłuży się wkrótce również budynek starej szkoły w Ostrowie, gdzie na razie trwają prace we własnym zakresie Gminy, a docelowo ma tam powstać Centrum Opiekuńczo-mieszkalne. Tu również wnioskowano o dotację w ramach rządowego programu. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaakceptował dwa wnioski rekomendowane przez Wojewodę Podkarpackiego, w tym jeden właśnie pochodzący od Gminy Gać. Na remont i przebudowę budynku z przeznaczeniem na Centrum opiekuńczo-mieszkalne gmina otrzyma kwotę ponad miliona zł. Centrum przeznaczone będzie dla dorosłych niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Osoby te, dzięki takiemu miejscu, będą miały zapewnioną możliwość samodzielnego i przede wszystkiego godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb. Poprzez wspólny pobyt uczestników, centrum w pozytywny sposób będzie wpływać na procesy uspołecznienia i nawiązywania relacji interpersonalnych. Centrum opiekuńczo-mieszkalne swoim działaniem obejmie 6 osób z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym na pobyt dzienny oraz 2 osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym na pobyt całodobowy z terenu gminy Gać. Będzie miało charakter placówki dziennej, funkcjonującej pięć dni w tygodniu, przez 8 godzin dziennie oraz zamieszkania całodobowego. Forma ta pozwala na zachowanie więzi rodzinnych, a jednocześnie na efektywne spędzenie czasu na rehabilitacji i socjalizacji.

Wartością dodaną będzie odciążenie opiekunów uczestników programu poprzez umożliwienie im podjęcia pracy zawodowej lub innej aktywności w tym czasie – opowiada G. Pieniążek.

Wójt cieszy się, że budynek starej szkoły dostanie nowe życie. G. Pieniążek obecnie rozpoczyna poszukiwania ludzi, którzy podejmą tu pracę, którzy będą pasjonatami tego, co robią i otoczą odpowiednią opieką swoich podopiecznych.

Nigdy nie wiemy, co nas spotka, jak ułoży się nasze życie, jacy będziemy w starszym wieku. Trzeba myśleć też o ludziach, którzy czują się wykluczeni ze społeczeństwa, żeby nie bali się wyjść z domów, żeby dali sobie szansę. W takich miejscach będą mieli do tego warunki. Każdy jest ważny – dodaje Wójt.

 

DP/TP

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...