Kiedy chodnik na Węgierskiej?

Date:

PRZEWORSK: Po naszej informacji dotyczącej ogłoszenia przetargu na budowę obwodnicy miasta od ronda Gwizdaj do ul. Węgierskiej, zgłosiła się do nas Czytelniczka, która zastanawia się, czy samorząd miejski nie zmarnował okazji na wykonanie chodnika przy tej ulicy, dzieląc się kosztami z Podkarpackim Zarządem Dróg Wojewódzkich.

 

Czytelniczka pisze, że w ramach realizacji inwestycji budowy obwodnicy, PZDW proponował partycypację w kosztach budowy chodnika, z czego skorzystały sąsiednie gminy – Gać i Wiejska Przeworsk. Dodaje, że ulica jest ruchliwa i niebezpieczna, a sama okolica ma potencjał do zabudowy. Czy Miasto Przeworsk rzeczywiście zmarnowało taką szansę?

Jak informuje Agnieszka Zakrzewska, sekretarz UM w Przeworsku, dokumentacja projektowa budowy nowego przebiegu drogi wojewódzkiej Nr 835 relacji Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska oraz jej przebudowy w kierunku na Urzejowice była uzgadniania i opiniowana przez Urząd Miasta Przeworska. Do dokumentacji wniesione zostały uwagi i zastrzeżenia dotyczące m.in. braku chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej ul. Węgierskiej. Przedstawiciele PZDW w Rzeszowie oraz projektanci opracowujący dokumentację projektową wskazali jednak, że budowa chodnika w ciągu ul. Węgierskiej jest niemożliwa z uwagi na konieczność dokonania podziałów geodezyjnych i wykupów gruntu od właścicieli posesji przyległych, a zadanie na odcinku od projektowanego ronda w kierunku na Urzejowice zgodnie z ustaleniami przetargu powinno być wykonane w ramach przebudowy istniejącego pasa drogowego. Ponadto uzasadniano brak ciągłości chodnika w ulicy Węgierskiej.

Mając na uwadze argumenty zarządcy drogi czyli PZDW w Rzeszowie, Burmistrz Miasta Przeworska zawarł porozumienie z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego oraz Starostą Przeworskim na mocy którego w ramach oddzielnego zlecenia opracowania dokumentacji projektowej realizowanego obecnie w 2020 roku, wykonany został projekt budowy pierwszego odcinka chodnika wraz z budową odwodnienia ul. Węgierskiej w Przeworsku. Zgodnie z treścią porozumienia Inwestorem tego zadania jest Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie przy współudziale przyszłego zarządcy odcinka drogowego ul. Węgierskiej (od mostu na rzece Mleczka do projektowanego ronda) tj. Starosty Przeworskiego. Czy realizacja tego zadania zbiegnie się z budową nowego odcinka drogi wojewódzkiej i przebudową odcinka w kierunku na Urzejowice, zależy już tylko wyłącznie od determinacji Starosty Przeworskiego – wyjaśnia A. Zakrzewska, dodając, że ze strony Burmistrza Miasta Przeworska zostały podjęte wszelkie możliwe działania do realizacji tego zadania, m. in. zadanie zostało zgłoszone jako zapotrzebowanie do Starosty Przeworskiego, również w planie budżetu miasta Przeworska na rok 2021 zadanie to zostało zabezpieczone finansowo.

 

DP


 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...