Kierowcy parkują na przystanku

Date:

Na przystanek przy ul. Grunwaldzkiej już od 25 stycznia regularnie podjeżdżają autobusy. Mimo to, nie brakuje kierowców, którzy nadal pozostawiają tam swoje samochody.

 

Mowa o zatoczce autobusowej nieopodal kościółka pw. św. Ducha w Jarosławiu, na której notorycznie pozostawiane są samochody. Na czas remontu tej ulicy przystanek wyłączony był z użytkowania, dlatego też niejednokrotnie można było zaobserwować stojące tam samochody. Najwyraźniej wielu kierowców przyzwyczaiło się do parkowania w tym miejscu i nie bacząc na to, że przystanek znów zaczął pełnić swoją funkcję, nadal zostawia tam auta.

W minionym tygodniu stojące tam samochody były odholowywane. Nie obeszło się bez interwencji policjantów.

– W środę, 2 lutego policjanci otrzymali zgłoszenie z monitoringu miejskiego, że na zatoczce autobusowej parkowane są samochody. Policjanci udali się na miejsce, gdzie potwierdzili zgłoszenie. Na miejscu znajdowały się trzy samochody. Dwa z nich zostały odholowane – mówi asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu.

Właściciel trzeciego samochodu miał więcej szczęścia, ponieważ był na miejscu i zdążył zabrać samochód. Nie ominął go jednak mandat.

 

Nie tylko mandat

Do sklepu, bankomatu, apteki, bo wysadzam znajomego – tak najczęściej tłumaczą się kierowcy, którzy tylko „na krótką chwilę” zaparkowali swój samochód w zatoce autobusowej. Przypominamy, że zgodnie z art. 97 KW w zw. z art. 49, ust. 1, pkt 9 Ustawy Prawo o ruchu drogowym: „zabrania się zatrzymania pojazdu: w odległości mniejszej niż 15 metrów od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką – na całej jej długości”. Grzywna w postaci mandatu karnego za takie wykroczenie wynosi 100 zł. Na tym jednak konsekwencje kierowcy jednak się nie kończą, ponieważ funkcjonariusze mogą uznać, że zaparkowany w ten sposób samochód zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. A to daje im podstawę do odholowania pojazdu. W takim przypadku kierowca do odzyskania auta będzie musiał wypełnić szereg formalności, ale też ponieść spore koszty. Warto zatem zastanowić się, gdzie pozostawiamy swój samochód, tym bardziej że z reguły miejsca parkingowe znajdują się niedużo dalej.

 

Zmiany na liniach MZK

Przywrócenie do ruchu przystanku przy ul. Grunwaldzkiej spowodowało zmiany na niektórych liniach komunikacji miejskiej. Autobusy linii nr 8 i 10 jadąc w stronę miasta, zatrzymują się już na przystanku „CPN” przy Biedronce oraz przy ulicy Grunwaldzkiej (wyłączony z ruchu został słupek przystankowy przy stacji paliw na ul. Pełkińskiej). Linia nr 9 rozpoczyna kurs właśnie z tego przystanku. Linia nr 14, czyli autobus jadący z ul. Misztale do miasta też już zatrzymuje się przy ul. Grunwaldzkiej oraz przy ul. Słowackiego. Linia nr 16 także przejeżdża przez ul. Grunwaldzką. W ostatnim czasie dla linii nr 9, 14 i 16 wyłączone zostały przystanki przy ul. Piekarskiej i Słowackiego. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 16 621 43 82.

 

EK, fot. Facebook

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...