Kłopoty z badaniami lekarskimi uczniów

Date:

– Już mam dojść tej muzyczki. Dzwonię kolejny raz i tylko to słyszę – narzeka matka uczennicy skierowanej na badania lekarskie przed przyjęciem do szkoły średniej. – Usypiająca muzyczka i komunikat, że jestem siódma w kolejce, a gdy udało się trafić, że byłam pierwsza, to wyrzuciło mnie na koniec – dodaje kolejna matka.

 

– Końcem lipca, zaraz po skierowaniu ze szkoły na badania lekarskie, nie można się było dodzwonić. Pojechaliśmy na tydzień na wakacje. Potem zaczęłam telefonować regularnie. Kilkanaście razy dziennie. Usypiająca muzyczka i informacja, że jestem szósta, siódma w kolejce. Jak byłam pierwsza, to wyrzucało na koniec. Tak przez trzy dni. Zastanawiałam się czy nie jechać do Lubaczowa ale spróbowałam jeszcze przez fb i messengera. Udało się po 5 minutach. Odezwali się. Dałam numer telefonu. Oddzwonili i udało się ustalić termin. Mam na koniec sierpnia – mówi mama Marka, przyszłego ucznia technikum.

My też próbowaliśmy. Muzyczka była i prośba, by wybrać jeden albo dwa. Dwa było do medycyny pracy. Po wybraniu była chwilka ciszy i powrót na początek. Tak można było wybierać bez przerwy.

– W związku z wieloma monitami i zastrzeżeniami dotyczącymi organizacji i dostępności do badań lekarskich dla uczniów i studentów powiatu jarosławskiego informuję, że jest to złożony problem, którego w krótkim czasie nie można rozwiązać. Jak zgłaszają rodzice/opiekunowie dzieci, które zostały przyjęte do szkół ponadpodstawowych powiatu jarosławskiego w podmiotach uprawnionych do wykonywania tych badań ustawiają się duże kolejki i trudno się dodzwonić do rejestracji lekarzy medycyny pracy – potwierdza Marta Kurpiel, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych w jarosławski starostwie.

Z informacji Podkarpackiego Kuratorium Oświaty wynika, że do wykonywania badań upoważniono kilkanaście podmiotów na całe województwo. – W powiecie jarosławskim są to dwie jednostki. Jedna w Jarosławiu, a druga w Lubaczowie – mówi M. Kurpiel.

 

Skąd się biorą kolejki?

– Są dwa główne powody: terminowy i ilościowy. Po pierwsze listy przyjętych do szkół uczniów pojawiły się 28 lipca i dopiero wtedy szkoły sukcesywnie wystawiały skierowania na badania zgłaszającym się uczniom. Przypominam, że skierowania dotyczą uczniów technikum i szkół branżowych, a każdy zawód to inne zagrożenia i inne narażenia na działanie czynników niebezpiecznych dla zdrowia, więc skierowań nie można wystawiać „w ciemno”, dla wszystkich takich samych. Po drugie w tym roku do szkół ponadpodstawowych idą dwa roczniki – dawniejsi sześcio- i siedmiolatkowie, co spowodowało, że do szkół powiatu jarosławskiego do klas pierwszych przyjęto 1881 uczniów, z czego 1232 to uczniowie techników i szkół branżowych, czyli ci, którzy muszą wykonać stosowne badania.. W ubiegłym roku było ich 819 – wyjaśnia naczelnik.

Kurpiel sprawdziła też, jak wygląda rejestracja do badań. – Z rozmowy z przedstawicielem Centrum Medycznego Głogowscy s.c. dowiedziałam się, że dla sprawniejszej obsługi klientów wydłużono czas pracy i przyjęto dodatkową rejestratorkę, co przełożyło się na dzienną obsługę 70 osób. Wyjaśniono również, że kłopoty z dodzwonieniem się wynikają z dużej liczby telefonów, co powoduje, że jednocześnie nie można obsłużyć wszystkich dzwoniących, ale każdy kto osobiście przychodzi do punktu na ul. Paderewskiego jest obsłużony. Dla rodziców, którzy mają obawy czy ich dzieci zdążą wykonać w terminie stosowne badania podaję informację, że termin dostarczenia zaświadczenia do szkoły upływa 23 września – wyjaśnia.

Za badania uczniów starających się o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych odpowiada w powiecie jarosławskim i przeworskim Centrum Medyczne Głogowscy s.c., prowadzące badania przy ul. Paderewskiego 4 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00 oraz Centrum Medyczne KORMED działające w Lubaczowie przy ul. T. Kościuszki 141/7. Badania wykonywane są od poniedziałku do czwartku w godz..7:00 – 14:00, w piątek w godz. 7:00 – 13.00.

erka

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...