Kolejni włodarze z absolutoriami

Date:

W kolejnych gminach odbywają się sesje absolutoryjne. Ostatnio m.in. w Kańczudze, Przeworsku i Zarzeczu. Wszędzie radni udzielili absolutorium z wykonania budżetu, ale nie   zawsze były to decyzje jednomyślne.

 

Głosowanie nad absolutorium z tytułu wykonania budżetu odbyło się w Kańczudze podczas sesji 23 czerwca. Poprzedziła je prezentacja oraz dyskusja o Raporcie o stanie Gminy Kańczuga. Kilka uwag miała radna Anna Siewierska. Przed głosowaniem nad absolutorium przedstawiono wyniki budżetu. Planowany budżet po stronie dochodów za rok 2021 w kwocie ponad 67 milionów 701 tys. zł został zrealizowany i wykonany w wysokości 68 milionów 263 tys. zł. co stanowi 100,83% wykonanego planu. Wydatki budżetu w wysokości ponad 75 milionów 62 tys. zł, wykonano w wysokości ponad 68 milionów 96 tys. zł, co stanowi 90,72 % planu. Burmistrz Andrzej Żygadło podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania budżetu w 2021 roku, podkreślił zwłaszcza nadwyżkę, jaką udało się wypracować. Mimo to, radni co do udzielenia absolutorium nie byli jednomyślni. 12 z nich zagłosowało „za”, 1 był przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Burmistrz podkreślił, że najważniejsza jest współpraca na rzecz gminy, by ta się rozwijała.

Dziękuję radnym, którzy zagłosowali za wotum zaufnania oraz za udzielonym mi absolutorium. Widzę waszą pracę i wierzcie mi państwo, że nasi mieszkancy którzy nas słuchają, ogladają, wyciągną z tego odpowiednie wnioski – podsumował A. Żygadło.

 

Sesja w Przeworsku odbyła się tego samego dnia, 23 czerwca. Najpierw przedstawiono Raport o stanie Gminy Miejskiej Przeworsk, następnie skarbnik Dorota Jarosz poinformowała o realizacji budżetu za 2021 rok. I tak, planowany budżet miasta po stronie dochodów zamknął się kwotą ponad 88 milionów 387 tys. zł, natomiast wykonanie – ponad 84 miliony 904 tys zł., co stanowi 96,06% planu. Wydatki budżetu miasta planowane zostały w wysokości ponad 92 milionów 523 tys. zł, wykonano je w wysokości ponad 86 milionów 63 tys. zł, co stanowi 93,02% wykonanego planu. Radni jednogłośnie udzielili burmistrzowi Leszkowi Kisielowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu.

Cieszę się bardzo, że wszystkie nasze wspólne plany w większości zostały zrealizowane dla potrzeb naszego miasta, jego mieszkańców, bo to dla nas jest najważniejsze. Wiem, że otrzymuję absolutorium z wykonania budżetu, ale jednocześnie mam tego świadomość, że bez moich współpracowników i bez państwa radnych nie byłoby to możliwe – dodał dziękując L. Kisiel.

W jednym z ostatnich punktów sesji, w wolnych wnioskach, głos zabrał radny Maciej Szewczyk, który poinformował, że ze względu na zmiany w życiu zawodowym, po ośmiu latach sprawowania funkcji radnego miejskiego, chce złożyć mandat. Radny podziękował za możliwość merytorycznej współpracy na rzecz miasta, nie zapomniał też o swoich wyborcach. Decyzja M. Szewczyka spowodowała, że jesienią odbędą się wybory uzpełniające do Rady Miasta. 2 października wezmą w nich udział mieszkańcy okręgu wyborczego nr 6.

 

W Zarzeczu sesja absolutoryjna odbyła się 29 czerwca. Jednym z punktów obrad była debata nad Raportem o Stanie Gminy Zarzecze za rok 2021. Raport został omówiony przez sekretarza Gminy Zarzecze Łukasza Laskę, który w imieniu wójta przedstawił szereg informacji związanych z działalnością samorządu w 2021 roku. Najważniejszym jednak punktem sesji było udzielenie wójtowi Gminy Zarzecze Tomaszowi Buremu absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2021. Radni jednogłośnie podjęli tę uchwałę, mimo iż chwilę wcześniej, głosując nad wotum zaufania, aż czworo z nich wstrzymało się od głosu.

– Chciałbym wszystkim podziękować za wsparcie, dzięki współpracy te wszystkie inwestycje mogły być zrealizowane – podkreślał wójt Tomasz Bury. Na sesji obecna była też m.in. członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, która również pogratulowała wójtowi.

 

DP

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...