Kontrole trzeźwości w czasie pandemii

Date:

W poniedziałek, 7 grudnia pan Marcin jechał z rodziną w kierunku Jarosławia. Przy sklepie w Pełkiniach został zatrzymany przez policjantów. Kontroli trzeźwości odmówił, ponieważ obawiał się zakażenia koronawirusem.

 

– Zostałem poproszony o poddanie się kontroli alkomatem bezustnikowym. Jak wiadomo kontrola ta, polega na mocnym dmuchaniu do alkomatu z bliskiej odległości (około 5cm). Była więc spora szansa na to, że część śliny wróci do dmuchającego. Policjant nie jest przecież w stanie zdezynfekować tego alkomatu – zwraca uwagę pan Marcin, nadmieniając, że przed nim kontrolowani byli też inni kierujący.

Pan Marcin dla swojego bezpieczeństwa odmówił poddania się kontroli tym alkomatem.

– Policjant, który wykonywał czynności umożliwił mi sprawdzenie stanu trzeźwości bardziej higienicznym alkomatem ze zdezynfekowanym ustnikiem. Wyszło 0.00.- opowiada mężczyzna. – Funkcjonariusz był wyrozumiały, ale chyba sam nie do końca przekonany, czy postępuje właściwie – spostrzega Czytelnik.

Pan Marcin po zakończonej kontroli postanowił rozwiać swoje wątpliwości. W opisanej powyżej sprawie skontaktował się z jarosławskim sanepidem. Pracownicy obiecali sprawę wyjaśnić.

W związku z sygnałem otrzymanym od naszego Czytelnika zapytaliśmy w KPP w Jarosławiu, czy tego typu kontrole są prowadzone oraz czy osoby poddawane takiej kontroli mogą czuć się bezpiecznie. Jak się okazuje policjanci pomimo epidemii nadal używają wszystkich dostępnych urządzeń elektronicznych – z ustnikiem i tzw. bezustnikowych.

– Policjanci ograniczyli używania urządzeń bezustnikowych podczas kontroli masowych, jednak w przypadku kontroli indywidualnej, przy zachowaniu odpowiedniej higieny, cały czas z nich korzystają – wyjaśnia asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu.

Jak zatem powinien zachować się kierowca, którego policjant chce skontrolować za pomocą bezustnikowego alkomatu? Powinien poddać się takiej kontroli. Rzecznik prasowy policji zapewnia, że tego typu urządzenia są w pełni bezpieczne.

– Funkcjonariusze w odpowiedni sposób dbają o czystość alkomatów – przekonuje A. Długosz.

W razie wątpliwości można o to zapytać funkcjonariusza przeprowadzającego kontrolę.

Kontrole trzeźwości są bardzo ważnym elementem dbania o bezpieczeństwo na drodze. Bowiem osób, które decydują się wsiąść za kierownicę pomimo spożycia alkoholu niestety nie brakuje.

EK


 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...