Lotnicy z Ambassadors Rock Band zagrali w Jarosławiu

Date:

Amerykański zespół wojskowy Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych utworzony w ramach United States Air Forces In Europe Band (USAFE Band) wystąpił we wtorek, 18 października w Sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu.

 

Zespół amerykańskich lotników to światowej sławy zespół muzyczny, składający się z 45 muzyków w czynnej służbie. Do Jarosławia przybył jednak w nieco okrojonym, bo w 10-osobowym składzie. USAFE Band powstał w 1943 roku, a jego celem było zapewnianie rozrywki kulturalnej żołnierzom amerykańskim.

W czasie znakomitego koncertu zespół zaprezentował autorskie opracowania muzyki filmowej z największych hollywoodzkich produkcji, nowoorleański jazz przeplatany rockowymi brzmieniami oraz swingiem. USAFE Band wykonał też covery najbardziej znanych amerykańskich piosenek. Gościem specjalnym tego wydarzenia był major Rafael Francisco Toro-Quiñones, dowódca zespołu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie (USAFE), który swoją siedzibę ma w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.

Podczas koncertu do zespołu gościnnie dołączyła ukraińska wokalistka Anna Khabarova z Narodowej Orkiestry Prezydenckiej.

– Wspólny występ zawierał wyjątkowe chwile radości, refleksji i interakcji muzyków z licznie przybyłą publicznością. Były to te chwile, które udowadniają, że muzyka potrafi wywoływać prawdziwe, silne emocje i docierać do ludzi z różnych środowisk i kultur – mówią przedstawiciele Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu.

Turnée zespołu w Polsce, którego jednym z punktów był koncert w Jarosławiu jest wyrazem dążeń Departamentu Stanu i Konsulatu USA w Krakowie do umacniania amerykańsko-polskich więzi kulturowych.

Opr. EK, fot. org.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...