Ludowy instrument odkryty na nowo

Date:

W Majdanie Sieniawskim nie brak młodych, zdolnych muzyków, którzy z sukcesami startują w konkursach na arenie ogólnopolskiej. Ciekawostką jest natomiast instrument, na którym grają.

Uczniowie z Majdanu Sieniawskiego odnieśli też sukces w Baranowie Sandomierskim.

Chodzi o cymbały rzeszowskie, instrument w różnych formach znany na całym świecie, ale współcześnie już nie tak popularny, jak kiedyś. O tym, by spróbować połączyć jego brzmienie z dotychczas wykorzystywanymi w orkietrze instrumentami, pomyślał pewnego razu Michał Rydzik, nauczyciel muzyki i od 2017 roku kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP Majdan Sieniawski, przy której działa też szkółka nauki gry na instrumentach.

– Nauka gry na instrumentach jest jednym z obowiązków kapelmistrza orkiestry. Jako dziecko sam uczyłem się gry na cymbałach rzeszowskich, pomyślałem więc, że można by z nimi spróbować – wspomina M. Rydzik. W 2019 roku straż zakupiła dwa takie instrumenty i kapelmistrz zaczął zaznajamiać z ich tajnikami czworo chętnych uczniów. Dziś za nimi już kilka prób włączenia cymbałów do orkiestry i mają nadzieję, że czasem będzie działo się to coraz częściej.

 

Są sucesy

Wśród czwórki pierwszych uczniów pana Michała był Przemek Dyndał, który z myślą o orkiestrze, uczył się gry na perkusji. Szybko jednak złapał bakcyla i odkrywał tajemnice ludowego instrumentu. Szło mu to na tyle dobrze, że tylko w tym roku osiągnął kilka sukcesów na arenie ogólnopolskiej. Zresztą, nie tylko on, bo oprócz Przemka są też nie mniej uzdolnione siostry Pigan: Martyna, Ola i najmłodsza Emilka. Najpierw był sukces w XXVIII Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. Tam, w kategorii solistów instrumentalistów, Przemek zdobył I nagrodę oraz statuetkę „Drewnianego Klepoka”, a siostry Ola i Martyna Pigan z młodszą siostrą Emilką, równorzędnie zostały laureatkami III nagrody. Po Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w Nienadowej, będącym eliminacjami do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, Przemek uzyskał nominację do Kazimierza Dolnego. Tam młody cymbalista, wtedy jeszcze uczeń V klasy w Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim, razem ze swoim mistrzem Michałem Rydzikiem świętował kolejny sukces. W 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w kategorii „Mistrz – Uczeń” zdobył bardzo prestiżową, I Nagrodę. To jednak nie koniec sukcesów. Całkiem niedawno, w sierpniu, podczas 56. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, w konkursie instrumentalistów w kategorii młodzieżowej Martyna Pigan zajęła II miejsce.

To z pewnością nie ostatnie słowo młodych cymbalistów uczących się pod czujnym okiem Michała Rydzika w szkółce działającej przy orkiestrze OSP w Majdanie Sieniawskim. Na ich kolejne sukcesy nie trzeba będzie pewnie długo czekać.

 

DP

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...