Miasto zielonych autobusów

Date:

Możliwe, że za dwa lata ulice Jarosławia będą przemierzać elektryczne autobusy komunikacji miejskiej, a rok później wszystkie pojazdy transportu miejskiego będą przyjazne dla środowiska.

 

Radni już wyrazili zgodę na podjęcie przez burmistrza działań prowadzących do uruchomienia projektu „Zielony transport publiczny w Mieście Jarosław” w ramach programu priorytetowego Zielony transport publiczny. Projekt ma być finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wartość ekologicznej zmiany transportu oszacowano na 32 mln zł. Z miejskiej kasy ma iść około 7,2 mln zł. Resztę, czyli 24,8 mln będzie pochodzić z dofinansowania.

Plan przewiduje zakup 13 autobusów elektrycznych. Mają to być pojazdy o długości do 9 metrów i ładowności ok. 50 pasażerów dostosowane do przewozu zarówno pasażerów na wózkach inwalidzkich jak i matek z wózkami dla dzieci. Dodatkowo przewidziana jest infrastruktura do ładowania zakupionych autobusów m.in. pantograf i szybkie ładowarki. Przygotowania do wprowadzenia elektrycznego taboru mają się rozpocząć już wiosną przyszłego roku. W pierwszym rzędzie planowana jest budowa urządzeń zasilających. Elektryczne autobusy powinny się pojawić w 2023 r. W pierwszym etapie będzie ich 6. Rok później planowany jest zakup 7 kolejnych.

Według założeń w 2024 r. cały tabor transportu miejskiego w Jarosławiu będzie niskoemisyjny i ekologiczny.

Komunikacja miejska w Jarosławiu opiera się na autobusach SOR zakupionych w ramach unijnego projektu przed 11 laty. Koszt zakupu 10 pojazdów zamknął się w kwocie 5,6 mln zł, w tym blisko 4 mln zł pochodziło z dotacji. Niskopodłogowe autobusy były uznawane wtedy jako ekologiczne z ograniczoną emisją zanieczyszczeń. Dziś są już wysłużonym taborem, a zmiana na pojazdy elektryczne wpłynie na redukcję smogu, tak dokuczliwego szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Działająca w naszym kraju spółka Solaris jest jednym z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów. Możliwe, że ich pojazdy pojawią się na ulicach Jarosławia.

erka/fot. www.solarisbus.com

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...