Miliony dla samorządów

Date:

Ogłoszono drugie rozdanie dofinansowań w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Samorządy powiatu jarosławskiego otrzymają 116,5 mln zł na ważne dla lokalnych społeczności inwestycje. Do powiatu przeworskiego trafi 83.8 mln zł. Nabór wniosków trwał od 28 grudnia 2021 r. do 11 marca 2022 r. Każdy samorząd mógł ubiegać się o wsparcie dla maksymalnie trzech zdań. Przekazane pieniądze mają pokryć około 95% kosztów inwestycji. Po stronie gmin zostanie tylko około 5% uzupełnienie.

We wtorek, 31 maja przedstawiciele części samorządów z powiatu jarosławskiego i przeworskiego spotkali się w jarosławskim starostwie, by podsumować drugie rozdanie Polskiego Ładu. Prowadzący spotkanie poseł Tadeusz Chrzan zwracał uwagę, że rządzący nie zapominają o mniejszych samorządach. Podkreślał też, że duża ilość pieniędzy będzie przeznaczona na gospodarkę wodno-ściekową i poprawę infrastruktury drogowej. To ważne zadania dla mieszkających w dorzeczu Mleczki i Sanu, bo poprawiające czystość rzek i ułatwiające komunikację w obrębie obu powiatów.

Samorządowcy dziękowali rządowi za zauważenie ich potrzeb, a szczególne słowa podziękowania kierowali do parlamentarzysty za to, że wspiera ich starania w Warszawie. Tylko Barbara Matyja, sekretarz miasta i gminy Sieniawa zauważyła, że przy podziale pieniędzy większe szanse miały gminy sprzyjające rządzącym. Andrzej Homa, wójt gminy Chłopice podkreślił, iż mały samorząd, jakim jest reprezentowana przez niego gmina otrzymał wysokie, bo ponad 10 mln zł wsparcie, ale zauważył też, że postępująca inflacja może wpłynąć na plany.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji bliskich mieszkańcom, które są realizowane przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce.

Program wspiera zrównoważony rozwój i nowe inwestycje m.in. w drogi, transport publiczny, kanalizacje, szkoły czy boiska. Wspomaga też rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Firmy z regionu będą uczestniczyły w pracach nad wygranymi projektami, tworząc nowe miejsca pracy. Działania te poprawią warunki życia lokalnej społeczności.

 

W drugim rozdaniu Polskiego Ładu samorządy powiatu jarosławskiego mają otrzymać ponad 116 mln zł. W pierwszej dostały w sumie 101 mln zł.

Powiat Jarosławski dostanie 14 mln zł. Pieniądze zostaną wydane na dwie inwestycje drogowe. Budowę mostu na rzece Szkło wraz z przebudową drogi powiatowej nr 1719R – 10,253 mln zł oraz przebudowę drogi powiatowej Radymno – Zabłotce – Racławice wraz z przebudową mostu w m. Zabłotce – 3,996 mln zł.

Do Jarosławia trafi prawie 23 mln zł. Prawie 6,5 mln zł zostanie przeznaczone na zagospodarowanie bulwarów nad Sanem. 13,6 mln zł na uporządkowanie gospodarki ściekowej na ul. Tarnowskiego i odbudowę drogi z budową skrzyżowania, a 2,8 mln zł na przebudowę ul. Pogodnej i ul. Letniej.

Radymno zostanie wsparte kwotą 2,43 mln zł na rewitalizację zabytkowego budynku dawnych koszar austriackich.

Do Pruchnika trafi 10 mln zł z przeznaczeniem po połowie na rozbudowę ul. Jasnej i budowę sieci kanalizacyjnej w Rozborzu Długim.

Gmina Chłopice dostanie 10,35 mln zł do wykorzystania na przebudowę i modernizację obiektów użyteczności publicznej oraz budowę sali gimnastycznej.

Gmina wiejska Jarosław będzie dofinansowana kwotą prawie 5 mln zł na modernizację oświetlenia hybrydowego.

Gmina Laszki dostanie 9 mln zł z przeznaczeniem na budowę kanalizacji sanitarnej w Bobrówce.

Gmina Pawłosiów otrzyma dofinansowanie w wysokości 10,7 mln zł z przeznaczeniem na przebudowę i rozbudowę oświetlenia ulicznego oraz utworzenie ogólnodostępnego kompleksu rekreacyjno-sportowego w Pawłosiowie.

Gmina wiejska Radymno dostanie 6,8 mln zł na budowę kanalizacji w Zabłotcach i Zamojscach.

Gmina Rokietnica kwotę 5,85 mln zł przeznaczy na modernizację kompleksu sportowego i budowę świetlicy wiejskiej w Rokietnicy.

Gmina Roźwienica otrzyma dofinansowanie w wysokości 9,25 mln zł do wykorzystania na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Woli Roźwienickiej i budowę sali w Rudołowicach.

Gmina Wiązownica 10 mln zł wykorzysta do przebudowy kanalizacji oraz budowę trybun, oświetlenia, bieżni tartanowej i parkingu na stadionie sportowym w Wiązownicy.

W pierwszej edycji Polskiego Ładu samorząd powiatowy pozyskał pieniądze na przebudowę dróg Jarosław – Wietlin – Łazy oraz Kidałowice – Morawsko. Obydwie inwestycje są już w trakcie realizacji. – Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie w tym temacie posłowi Tadeuszowi Chrzanowi. Pozyskane pieniądze z Polskiego Ładu wykorzystujemy przede wszystkim na usprawnienie sieci drogowej oraz komfort i bezpieczeństwo jazdy na jednych z głównych tras komunikacyjnych ziemi jarosławskiej – mówił podczas spotkania starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

erka

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...