Miliony na drogi

Date:

Roboty na drodze Sośnica-Zadąbrowie będą kosztować 3,6 mln zł. Przebudowa dróg w gminie Wiązownica z tzw. małym rondem pochłonie 4,3 mln zł. Przebudowa drogi Makowisko-Bobrówka będzie warta 1,6 mln zł, a koszt przebudowy ul. Kolejowej w Radymnie wyniesie 1,3 mln zł. To główne tegoroczne inwestycje drogowe w powiecie jarosławskim. Są współfinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych. Drogowe remonty uzupełnia szereg mniejszych inwestycji.

Obecnie jesteśmy już po 16 przetargach na kwotę ponad 2 mln złotych. Do 11 maja był termin złożenia ofert na drogę Makowisko-Bobrówka, a dwa pozostałe przetargi na drogi współfinansowane z FDS, czyli drogi i rondo w gm. Wiązownica oraz ul. Kolejowa w Radymnie, będą już wkrótce – mówi starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Prace na drodze Sośnica-Zadąbrowie już trwają. Te remonty są nazywane „wielką czwórką powiatowych inwestycji drogowych”. Oprócz nich trwają lub są planowane prace w mniejszym zakresie. Już zakończono budowę 380 metrów chodnika w Korczowej o wartości 350 tys. zł, wartego 280 tys. zł chodnika w Czudowicach liczącego 160 metrów oraz 205 metrów chodnika w Woli Węgierskiej wartego 191 tys. zł. Pierwszą inwestycję wsparła finonasowo gmina Radymno. Dwie pozostałe gmina Roźwienica. Powstał też chodnik na ul. Grucy w Jarosławiu liczący 60 metrów.

W planach drogowych powiatu jarosławskiego realizowanych dzięki wsparciu gmin, dotacji FDS i pieniędzy pozyskiwanych z zewnętrznych źródeł znalazły się m.in.: przebudowa dróg w Woli Buchowskiej (700 tys. zł), Kostkowie (200 tys. zł), odcinka Bobrówka-Wysock (200 tys.), zatoki postojowej w Wietlinie III oraz projekt przebudowy drogi Pruchnik-Kramarzówka-Helusz, który ma być podstawą kolejnego wniosku do Funduszu Dróg Samorządowych (187 tys. zł). Nowe chodniki powstaną m.in. w: Bystrowicach, Cząstkowicach, Czudowicach, Roźwienicy, Rudołowicach, Zapałowie, Bobrówce, Miękiszu Nowym, Woli Węgierskiej, Węgierce, Czelatycach, Rokietnicy i Świętem. Przygotowana zostanie także dokumentacja projektowa chodników w: Miękiszu Starym, Charytanach i Rokietnicy Woli.

– Duże inwestycje za 800 tys. zł planujemy w gminie Pruchnik. To chodniki na ul. Grunwaldzkiej w Pruchniku, w Kramarzówce, Rzeplinie, Rozborzu Długim a także dokumentacja projektowa drogi przez Jodłówkę – wymienia starosta jarosławski Stanisław Kłopot – Razem, na tę chwilę chcemy wydać na powiatowe drogi w roku 2020 ponad 12 mln złotych, nie licząc kosztów drogi Sośnica-Zadąbrowie oraz dokończenia prac przy osuwisku w Świebodnej – podsumowuje starosta dodając, że samorząd powiatowy stara się zachować przyjętą w poprzednich latach zasadę podziału kosztów. – Nie dzielimy potrzeb mieszkańców na „powiatowe” czy „gminne”. Taka współpraca trwa przez cały rok i lista nie jest jeszcze zamknięta. Cały czas rozmawiamy z zainteresowanymi gminami o kolejnych inwestycjach na ich terenie – zapewnia starosta.

erka/ fot. Starostwo Powiatowe w Jarosławiu

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...